A videokártyáiról ismert cég olyan szuperszámítógép építését tervezi, mely alkalmas lehet a klímaváltozás modellezésére. A céljuk az, hogy egy olyan modellt hozzanak létre, mely bolygónk digitális ikertestvére lehet, és képes évtizedekre előre jelezni, hogy várhatóan hogyan alakul az éghajlat a Föld egyes régióiban.
Ahogy a cég hivatalos oldalán írják, a feladat jóval komplexebb, mint például az időjárás előrejelzése. Míg előbbinél főképp a légköri változókat figyelik, addig egy klímamodell megalkotásához számos más tényezőt is figyelembe kell venni, a globális vízciklustól kezdve, az emberi tevékenység különböző formáiig.
Míg a mai klímaszimulációk még a legerősebb szuperszámítógépeken is csupán 10-100 kilométeres felbontással működnek, addig az Nvidia által tervezett modellben 1 méter lenne a legkisebb egység.
Ez viszont óriási számítási teljesítményt feltételez: a szakértők becslései szerint billiárnyival nagyobb teljesítményre lenne szükség, mint ami jelenleg elérhető. A cég szerint azonban a gépi tanuló algoritmusok és a mesterséges intelligencia kellő mértékben fel tudja gyorsítani a számításokat.
Végre szimulálni tudjuk majd, hogyan fog változni a Föld klímája tíz, húsz vagy harminc év múlva, előre jelezhetjük a klímaváltozás helyi hatásait, és akcióba lendülhetünk, mielőtt még késő lenne.
– mondta Jensen Huang, a vállalat ügyvezető igazgatója
Bjorn Stevens, a Max Planck Meteorológiai Intézet igazgatója szerint is kulcsfontosságú, hogy a klímamodellek felbontását javítsuk, mert a jelenlegi megoldások nem képesek például a helyi hatások elemzésére. A szakember azonban némileg szkeptikus a Nvidia tervével kapcsolatban, mert úgy gondolja, hogy a mesterséges intelligencia nem képes megfelelő módon szimulálni a folyamatokat.
Hasonló vállalkozásról számoltunk be az év elején: a Destination Earth nevű projekt keretében szintén a Föld digitális ikertestvérét igyekeznek megvalósítani a kutatók. (Nvidia/Qubit)