A Természetvédelmi Világalap (WWF) közleménye szerint tavalyhoz képest több mint három héttel későbbre, augusztus 22-ére esik idén a túlfogyasztás világnapja, vagyis az a dátum, ameddig a világ lakossága elhasználja a Föld egy évre elegendő erőforrásait.
A közép- és kelet-európai országok ökológiai lábnyoma nagyjából megegyezik a 2019-ben tapasztalt mértékkel, és Magyarország éppúgy, mint tavaly idén is június 14-én érte el a túlfogyasztás napját.
Annak ellenére, hogy a globális ökológiai lábnyom 9,3 százalékkal csökkent a január elseje és a túlfogyasztás világnapjának aktuális dátuma közötti időszakban az előző év azonos periódusához képest, még ez az érték sem elegendő ahhoz a változáshoz, mely a fenntarthatósághoz szükséges.
Az emberiség jelenleg 1,6-szor gyorsabban használja fel a bolygó erőforrásait, mint ahogy az ökoszisztémák regenerálódni képesek, a túlfogyasztás világnapjának tudatosításával a cél az, hogy csak annyi erőforrást használjunk fel, amennyi ténylegesen meg tud újulni egy év alatt.
A globális ökológiai lábnyom idei mérséklődése a koronavírus-járvány miatti korlátozások közvetlen következménye: a fakitermelés és a fosszilis tüzelőanyagok égetéséből származó szén-dioxid-kibocsátás visszaesésének köszönhető. A koronavírus-járvány pozitív hozadéka, hogy a kezelését célzó erőfeszítések azt mutatják, lehetséges rövid idő alatt megváltoztatni az erőforrások felhasználási trendjeit.
Forrás: agrotrend.hu