A katonaszent a keresztények számára igen fontos. A tizennégy segítő között is ott van, akik az ókeresztények soraiból kerültek ki. Napja a magyar puszta legfontosabbja.
Április 24-e (egyes népeknél 23-a) Szent György vértanú napja, s egyben eleink szerint az igazi tavasz első napja. György személye és a cselekedetei 1700 év távlatából már kissé elhomályosultak, de annyi biztos, hogy az élő hit erősségéről tett tanúbizonyságot, mint a Római Birodalomban élt megannyi korai keresztény, akiket oroszlánok elé vetettek, vagy más módokon kínoztak és végeztek ki. Szent György legendáját a sárkány legyőzéséről szinte mindenki ismeri, s mindez annak a szimbóluma, hogy aki hisz az Úrban, az előtt még a sárkányok (a démonok régi szimbólumai) se állhatnak meg. Hősünket sajnos – hiába fényes katonai pályafutása – hite miatt válogatott kínzások után végezték ki.
Egészen pontosan április 24. napján. A tavasz ekkor már javában „tombol”, még az akác is fakadni igyekszik ekkortájt, és már minden mező méregzöld színben pompázik. A fiatal őzbakokon kívül már letisztították új agancsukat a deli legények, megszülettek a gidák és a szarvasborjak, az új élet reménysége lengi be a tájat. S emellett a gulyák kolompjának hangja hallatszik!
Ez az a nap, amikor is a tavasztól őszig tartó legeltetés megkezdődik. Szürkemarhák és rackák százai lepik el a hortobágyi pusztát igazi népünnepély keretében. Hiszen nem akármilyen nap ez a róna életében, az év legnagyobb ünnepe. Nagy sokadalom is támad a Kilenclyukú hídnál, amelyen keresztül átsereglik a számos jószág. Vásár, bemutatók, ősi magyar jószágok és a hozzájuk köthető mesterségek várják az arra járót. Idén sincs ez másképp, találkozzunk április 22-én és 23-án a Hortobágyon!