A vásárlók szeme láttára új ruhadarabot készítenek a megunt vagy megnyúlt pulóverekből a H&M-nek, a világ második legnagyobb divatáru-kiskereskedelmi vállalatának egyik stockholmi áruházában.
Az elhasznált pulóvert szétszálazzák, új fonalat szőnek belőle, majd szvettert, sálat vagy bébitakarót kötnek belőle egy újrahasznosító berendezéssel, amelyet a HKRITA hongkongi textilipari kutatóintézettel közösen fejlesztett ki az áruházlánc karitatív alapítványa.
Az áruházlánc a választható termékek körének kiszélesítését tervezi, de azt egyelőre még nem tudni, hogy a svéd fővárosban lévő többi H&M-áruházban is felszerelnek-e hasonló újrahasznosító állomást.
A textilipar az egyik legszennyezőbb iparág, ezért növekvő nyomás nehezedik a divatárucégekre az egyre tudatosabb vásárlók részéről, hogy foglalkozzanak a problémával és szigorodóban vannak a környezetvédelmi előírások is.
Az (új) alapanyagok iránti szükséglet azonban csak akkor csökkenthető, ha sikerül versenyképes és környezetkímélő módszereket felfedezni a használt ruhanemű alapanyagként való újrahasznosítására. Több módszerrel is kísérleteznek a világon, de egyelőre szűk keretek közt.
(MTI)