Az elmúlt több mint két évtized erőfeszítéseinek hála a kihalás széléről tért vissza Új-Zéland egyik ikonikus madara, a csőre alatt jellegzetes kék bőrfüggelékkel rendelkező, északi-szigeti kokakó.
Jelenleg mintegy 2000 költőpár él ebből a titokzatos erdei madárból szerte az Északi-szigeten, míg a megóvásukra irányuló erőfeszítések kezdetén már csak mindössze 330 pár volt belőle.
mondta Kiri Allan új-zélandi környezetvédelmi miniszter.
A kokakó fontos szerepet tölt be a maori mitológiában, orgonaszerű énekét gyakran használják a filmekben is az új-zélandi vadon megidézéséhez.
Az északi-szigeti kokakó populációjának újjáélesztésébe az 1990-es évek végén kezdtek bele, ekkora mindössze ezer példány maradt az Északi-szigeten. Az intézkedések során áttelepítették a madarakat, valamint az ismert természetes élőhelyeik megtisztították a ragadozóktól.
A madár csőre alatt narancssárga színű bőrfüggeléket viselő rokona, a déli-szigeti kokakó felkutatása már kevésbé volt sikeres, a nyomravezetőnek felajánlott nagyösszegű pénzjutalom ellenére 2013 óta „feltehetőleg kihalt” fajként tartják számon.
(MTI)
(fotó: Cornell Univeristy)