A Vörös-tengeri fitoplanktonok virágzása az éghajlati események hatására szezonálisan változik. A KAUST tanulmánya két évtized műholdas adatait elemezte, és az eredmények alátámasztják, hogy az éghajlatváltozásnak erre a tengeri ökoszisztémára is hatása van.
A fitoplanktonok vízben élő, mikroszkopikus méretű organizmusok, amelyek a klorofillt használják a fény energiává alakításához. Ez a folyamat a növényekhez hasonlóan náluk is szén-dioxid elnyelésével és oxigén felszabadításával jár.
A fitoplankton a tengeri táplálékhálózat alapját képezi, és kulcsszerepet játszik a tenger működésében” – magyarázza Malika Kheireddine, a KAUST kutatója. „A légköri szén-dioxid biológiai felvételének mintegy feléért is ezek a planktonok felelősek. Jobban meg kell ezért értenünk, hogyan hathat az éghajlatváltozás a dinamikájukra, és a tengeri táplálékhálózatokra a Vörös-tenger gyorsan melegedő térségében.” – tette hozzá.
Ennek érdekében a KAUST munkatársai 21 éven keresztül elemezték a Vörös-tenger klorofill koncentrációjának műholdas megfigyelési adatait. A kutatás elősegíti a fitoplanktonok szénmegkötését befolyásoló fizikai folyamatok megértését.
Forrás (enn.com)