Kihasználva az okostelefonok tudását és elterjedtségét, számos egészségügyi alkalmazás létezik ezekre az eszközökre. Közülük van olyan, amelyik szó szerint életmentő. Ilyen például a svéd fejlesztésű Heartrunner app, amelynek használatát először engedélyezték az európai országok közül Dániában.
A Heartrunner célja, hogy minél hamarabb segítséget kapjon az, akinek szívrohama van (amikor minden perc rengeteget számít), ezért a beteg közelében lévő, kardioplumonális újraélesztésre (CPR) kiképzett önkénteseket riasztja, akik esetleg már a mentők kiérkezése előtt tudnak segíteni.
Az alkalmazás a következőképpen működik. Miután hívják a dán segélyhívót, és a diszpécser mentőt küld, a Heartrunner önkénteseket kezd keresni a beteg közelében. Ha talál ilyet, a diszpécser felveszi vele a kapcsolatot, tájékoztatja, hol van a legközelebbi, gyalog elérhető újraélesztő készülék, illetve szóbeli segítséget is ad az újraélesztéshez. Dániában jelenleg 111 ezer önkéntes van, és amióta az appot használják, a mentők érkezése előtti újraélesztések aránya megháromszorozódott.
Ugyan ez az alkalmazás nálunk még nem elérhető, Magyarországon sem kell lemondani a mobil nyújtotta „tenyérnyi” segítségről, ha az élet a tét.
Az Android és iOS platformra egyaránt elérhető az „Elsősegély – Mit kell tennem?” alkalmazás, melyből – elnevezéséhez híven – gyors, jól használható tudásra tehetünk szert, ha a környezetünkben valamilyen egészségügyi vészhelyzet adódna. Az alkalmazás egyik modulja az újraélesztési technikák elsajátításában is segítséget nyújt.
Az Országos Mentőszolgálat applikációja, az ÉletMentő szintén kiváló és nélkülözhetetlen segítség lehet a bajban. Egy gomb megnyomásával lehetőség van a mentők riasztására, és az ellátásra szoruló sérült, beteg személy helyadatait az alkalmazás ekkor továbbítja a mentők részére, gyorsabbá téve az ellátás megkezdését.
(Forrás: hvg.hu/ Greendex gyűjtés Kép: pexels.com)