Városaink legveszedelmesebb állata: a galamb

Városaink legveszedelmesebb állata: a galamb
Városaink legveszedelmesebb állata: a galamb

Nem gondolnánk, pedig könnyen kórházba is kerülhetünk a városi galambok miatt. Nem véletlen, hogy etetésükre akár a gatyánk is rámehet.

A büntetés miatt, amit azért kapunk, ha a közteres rajtakap minket a „repülő patkányok” etetésén. Persze ehhez az is kell, hogy rossz kedvében legyen a fakabát, pedig ráférne egyesekre az ilyetén retorzió. A magok és egyéb táplálék kijuttatása ugyanis komoly egészségügyi kockázatokat turbózhat fel, hiszen az amúgy sem patyolat madarak, ha jó élőhelyre lelnek, csak még többen lesznek. Pedig számukat épp, hogy csökkenteni kéne…

A modern város senkinek nem a természetes közege. Sem állatnak, sem embernek. Az csak a természet egy csodája, hogy képesek vagyunk ellétezni ezekben a betonrengetegekben, és relatíve könnyen alkalmazkodunk is hozzájuk. Csakhogy van ennek egy árnyoldala is: az így létrejövő életközösségek egyáltalán nem organikusak, egyes fajok egyedszáma kiugró is lehet (csótányok, patkányok, galambok), és ilyenkor az általuk hordozott betegségek is veszélyesebbé válhatnak.

A városi galamb számos, emberre is veszélyes betegséget is terjeszt.
Kép: Canva

A galambokkal sincs ez másképp. A feldúsult állományok több forrást használnak, azonban a korlátozott mennyiségű forrást használó individuumoknak kevesebb egységnyi élelem, búvóhely vagy víz jut. Az így legyengült egyedeket pedig hamarabb kikezdik a kórokozók, amelyek amúgy is ott lappanganak. De melyek a legveszélyesebbek ránk, emberekre?

  • Szalmonella: ki ne ismerné ezt a bakteriális fertőzést? A heveny hasmenéssel és hányással járó kórság az elszáradt és porózus madárürülékből kerül a levegőbe, és onnan akár az emberbe is.
  • Cryptococcus: ez nem bakteriális, hanem gombás fertőzés, mely szintén az ürülék levegőbe kerülésével juthat el hozzánk, és akár agyhártyagyulladást is okozhat.
  • Papagájkór: nevével ellentétben ez ránk is veszélyes. A más néven ornitózisként ismert betegség a madarak tollán és/vagy ürülékében lelhető fel, s innen juthat el az emberhez is.

A megoldás tehát: ne etesd a galambokat és ne ápolj velük szorosabb viszonyt a kelleténél!

search icon