Tisza-tó, írott és íratlan szabályok: ezzel a címmel készített 78 perces filmet Ljasuk Dimitry magyar–ukrán független filmes.
A környezetvédelmi aktivista, reklámszakember, a Tisza-tó zöldnagykövetének célja, hogy elősegítse a változást abban, hogy „tudatosabbak legyünk és hogy megpróbáljam pozitív irányba terelni a Tisza-tó jövőjét”.
Közép-Európa egyik legvadregényesebb tava a Tisza-tó. Ötven éve sincs, hogy a mérnökök létrehozták, eredetileg azért, hogy biztosítsák a Kiskörei Vízerőmű működéséhez szükséges egyenletes vízhozamot, ám a tó most bajba került. Azzal ugyanis senki nem számolt, hogy kiemelt turisztikai célpont lesz, és ahogyan Ljasuk Dimitry rendező mondja: „Mindenki látni akarja, élvezni és elvenni belőle valamit.”
A Tisza-tó szabályai
Ljasuk Dimitry ebben a filmben azt mutatja meg, hogy milyen írott és íratlan szabályokat kell betartani annak érdekében, hogy a világörökség részét képező Tisza-tó megmaradjon olyannak, amilyenné a természet formálta. Vízirendőrök, természetvédelmi őrök, túravezetők, horgászok, vízimentők mondják el, hogyan lehetne megvédeni, megőrizni a tavat.
Ahogy a filmes fogalmazott: „Úgy érzem kimerítettem a Tisza-tó filmes témáit, miután már természetfilmet, dokumentumfilmet és nagyjátékfilmet is forgattam szeretett otthonomban. Mindezekért nagyon hálás vagyok. De hiányzott még valami. Egy olyan film, mint ez. Ami talán még fontosabb lehet a természetnek és élővilágnak, mint az előzőek. Ez a film nem egy száraz oktatófilm, hanem paragrafusok helyett egy érthető, remélem szerethető, sok kis történettel tarkított, gyönyörű helyeket is megmutató “Tisza-tavi házirend”. A filmben a legfontosabb témákkal és 30 szereplő segítségével próbálom segíteni a változást a fejekben, hogy tudatosabbak legyünk. Köszönöm minden szereplőnek a közreműködést!”
Ljasuk Dimitry így fogalmazott: „Elsősorban az a célom a filmmel, hogy hozzájáruljak ahhoz, hogy a turisták, horgászok, vízisportolók, hajósok és biciklisek felvilágosultabban érkezzenek a Tisza-tóra, alázattal és tisztelettel menjenek a vízre, partjára és a természetvédelmi területekre. Továbbá, hogy segítsek vele megelőzni a baleseteket, felelőtlenséget, konfliktusokat, esetleges pusztítást és hozzájáruljak a filmmel ahhoz, hogy jobban vigyázzanak a Tisza-tóra és élővilágára. Összefoglalva ezzel filmmel a Tisza-tó fenntartható jövőjét szeretném szolgálni.”
A film közel öt hónapig készült, rengeteg háttérmunkát igényelt. Érdemes megnézni, elmélyülni benne, és felszívni a rengeteg információt, ami csodás Tisza-tavunkat élhetőbbé teszi.
Forrás: facebook.com/dimitryfilms
Kiemelt kép: canva