A tőzegmocsarak, melyek a szárazföldek területének nagyjából 3%-át teszik ki, kétszer több szenet raktároznak, mint a világ erdői, az évszázadok során felhalmozódott lebomlott növényzet formájában. De csak addig, amíg érintetlenek és nedvesek.
A potsdami Klímahatáskutató Intézet tanulmánya a tőzeglápok és vizes élőhelyek éghajlatra gyakorolt hatását vizsgálta. A kutatásból kiderült, hogy a tőzegterületek az emberi beavatkozás hatására elveszítik szénraktározó funkciójukat.
Becslések szerint a lecsapolt tőzegterületek évente annyi szén-dioxidot bocsátanak a légkörbe, amennyit a globális légi közlekedés. A száraz tőzeg ráadásul tűzveszélyes is.
Amikor 2015-ben Indonéziában nagy területen csapoltak le tőzeglápokat, hogy helyükre olajpálma ültetvényeket telepíthessenek, a felcsapó tőzegtüzek több szén-dioxidot szabadítottak fel naponta, mint a teljes Európai Unió által elégetett fosszilis üzemanyag.
A még meglévő tőzegterületek védelme mellett, a sérült élőhelyek helyreállítása, a kiszáradt, lecsapolt tőzegmocsarak újra nedvesítése fontos feladat.
Forrás: nrgreport.com