Egy nemrég bemutatott dél-koreai projekt nem csak nekik, de más, kis szárazföldi területtel rendelkező országnak is megoldást jelenthet az energiafüggőség csökkentésére.
Ahogy a Qubit cikke írja, Dél-Koreában egy nagy kiterjedésű víztárolón több mint 92 ezer napelemből építettek fel 17 óriási, szilvavirág-alakú úszó erőművet, amelyek együttesen 41 megawatt energiát képesek termelni.
Ez a mennyiség a projektet kivitelező Hanwha Solutions szerint 20 ezer otthon, vagy 60 ezer ember áramellátását fedezi.
Klímacéljának eléréséhez Dél-Koreának szüksége van az ehhez hasonló projektekre, ugyanis több más ázsiai országhoz hasonlóan a népsűrűség és a kiterjedt mezőgazdaság miatt sem városi, sem vidéki területek nem állnak rendelkezésre elegendő mennyiségben a napelemek telepítéséhez.
Az úszó napelemekkel tervezett megoldások egyébként nem csak az áramtermelés miatt lehetnek hasznosak, de azért is, mert árnyékoló hatásuk miatt csökken a tározók párolgása. Cserébe a víz segít hűvösen tartani a paneleket a melegebb éghajlatokon, így növeli azok hatékonyságát.
A dél-koreai projekt abból a szempontból is különleges más hasonló megoldásokhoz képest, hogy a víztározót kezelő kormányzati cég a projekt bejelentésekor felajánlotta a befektetés lehetőségét a helyi lakosoknak. Végül nagyjából 1400 lakos élt a befektetéssel, összesen 3,1 milliárd vonnal (878 millió forinttal), vagyis a teljes költség közel 4 százalékával járultak hozzá a beruházáshoz, és 20 év alatt 10 százalékos hozamra számítanak.
Dél-Korea korábban 2050-re ígérte, hogy eléri a karbonsemlegességet. (Qubit)