132 százalékos hatékonyságú napelem

132 százalékos kvantumhatásfokú napenergia-termelő megoldást mutattak be a finnországi Aalto Egyetem kutatói. Ezt nagyfokú teljesítményt a nanostrukturált fekete szilícium segíti elő, melynek fényvisszaverő képessége nagyon alacsony, fényelnyelése viszont rendkívül magas.

Egy fotovoltaikus rendszer 100 százalékos kvantumhatásfokú működése azt jelenti, hogy a belé csapódó fotonok mindegyike egy elektront térít el a pályájáról, amely aztán az áramkörre kapcsolódva villamos energiát generál. A 132 százalékos hatásfokon tehát a foton közel egyharmados eséllyel egy másik elektront (tehát összesen kettőt) is átlök az elektromos hálózatba.

A hagyományos napelemek a fotonok jelentős részét még az előtt visszaverik, hogy e részecskék az elektronokkal érintkezésbe léphettek volna, illetve gyakran az is előfordul, hogy a kiütött elektronok egy másik atom körül „üresen maradt helyre illeszkednek”. Az Aalto egyetem kutatócsoportja azt állítják, hogy ezeket a nehézségeket a fekete szilíciummal sikerült áthidalniuk.

greendex.hu/gyartastrend.hu

search icon