17 milliárd évvel rövidebb az életünk a légszennyezés miatt
17 milliárd évvel rövidebb az életünk a légszennyezés miatt

A cím nem elírás, egy új kutatás megállapításai szerint ugyanis egy átlagos ember élete 2,2 évvel rövidül meg a légszennyezés miatt, így a teljes emberiség 17 milliárd évet veszít. Természetesen területi eltérések vannak, sőt jelentősek is, de az elveszített évek számának összegét ez nem befolyásolja.

A légszennyezés jelenti a legnagyobb külső veszélyt az emberi egészségre, viszont ezt széles körben nem elismert, illetve nem kezelik olyan határozottan ahogy azt várnánk.

– mondta Michael Greenstone a Chicagói Egyetem professzora.

Greenstone és csapata kifejlesztett egy olyan új modellt, mely a levegőminőség hatását vizsgálja a várható élettartamra. Ezzel sikerült kiszámolni azt, hogy milyen hatást gyakorol a légszennyezés egy átlagember várható élettartamára, de régiókra lebontva is elkészítették a számításokat

A legnagyobb veszélyben a fejlődő országok lakói vannak, és ezek közül is kiemelkedik India. A dél-ázsiai országban olyan jelentős a légszennyezettség, hogy az emberek várható élettartama akár 9 évvel is rövidebb lehet.

A problémát elsősorban a fosszilis energiahordozók égetése, ezek közül is kiemelkedően a szén használata okozza. Utóbbi főleg a szállópor koncentrációt emeli meg vészesen, melynek mennyisége Indiában évi 15%-al nő. Ennek az eredménye, hogy például az észak-indiai Prajágban és Lakhnauban a 2,5 mikronnál kisebb finomszemcsés anyagok éves átlagos légköri koncentrációja 12-szerese a WHO által meghatározott határértéknek.

Korábban Kínában is az indiaihoz hasonló mértékű volt a légszennyezettség, azonban az elmúlt évek intézkedései nyomán valamelyest tisztábbá vált a levegő. Ezzel együtt átlagban még mindig 2,6 évvel rövidebb a kínai polgárok várható élettartama a szennyezett levegő miatt.

Az eddigi adatok alapján kirajzolódó harmadik komolyabb gócpont a Közép- és Nyugat-Afrika. Nigéria déli részein például átlagosan 6 évet veszítenek az emberek, de egy átlagos nigériai is 3,4 évvel él kevesebbet.

A kutatók szerint elsősorban a kormányok fellépése és a tisztább energiahordozókra való átállás mérsékelhetné gyorsan és eredményesen a problémát. Ez előrelendítené az éghajlatváltozás elleni lépéseket is, amire a légszennyezés mérséklésének szempontjából is szükség lenne. A tudósok szerint ugyanis a felmelegedés miatti erdőtüzek fokozzák a levegő szennyezettségét.

A modell alapján készített térkép szerint Magyarországon fél évet veszítünk átlagosan, tehát ha a WHO határértékein belül maradna a légszennyezés, minden magyar ember 6 hónappal tovább élhetne. (Guardian/MTI)

search icon