Az EU 121 millió eurót fektet a program keretében megvalósuló új integrált projektekbe, mellyel 12 uniós tagállam többek között Magyarország, környezetvédelmi célkitűzéseinek előmozdítását kívánják szolgálni.
A Magyarországon zajló részprojekt célja, a barnaszénfüggőség mérséklése, hogy az ország energiatermelésében kisebb szerepet kapjon ez a nagyon szennyező energiaforrás. A LIFE program forrásai így elősegítenék a Mátrai Erőmű, mint az ország utolsó lignittüzelésű erőművének fokozatos átalakítását szén-dioxid-mentessé.
Ennek keretében a lignittüzelésű erőművi blokkokat alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiai megoldásokat alkalmazó blokkok váltják fel. Ilyen megoldás a megújuló energia felhasználása, az energiatárolás, valamint a földgáztechnológiák alkalmazása. Erre mindenképp szükség is van, hiszen a magyar energiaágazat kibocsátásának 50%-ért ez az erőmű felel, a beruházás nélkül nem elérhető az ország 2050-es karbonsemlegességi célja.
A LIFE integrált projektek regionális, multiregionális vagy nemzeti szinten kialakított tervekre, programokra és stratégiákra nyújtanak finanszírozást, melyek a tagországokat segítik természetvédelmi, vízgazdálkodási, levegőtisztasági, hulladékkezelési céljaik elérésében és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásban.
Ilyen projekt például az erdőtüzek megelőzésében rendkívül sikeres, magyar kezdeményezésű FIRELIFE, melynek köszönhetően az erdőtüzek száma közel harmadával, a károsodott területek mérete pedig közel kilencven százalékkal csökkent.
Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!
(index)