Ezt a picike emlőst akár egérnek vagy pocoknak is nézhetnénk, ám hosszú orra elárulja, hogy nem a jól ismert rágcsálókkal, hanem a sünnel és a vakondokkal rokonságban álló, rovarevő cickánnyal van dolgunk.
A cickányfélék (Soricidae) legtöbbje igen kis termetű, körülbelül egér nagyságú emlős. Legnagyobb fajuk a távol-keleti pézsmacickány, melynek testhossza 15 centiméter, súlya pedig 100 gramm. Legkisebb képviselőjük az etruszk cickány, amely mindössze 3,5 centiméter hosszú és csupán 2 gramm testtömegű.
Hazánkban hét fajuk található meg, a mezei cickány (Crocidura leucodon), a keleti cickány (Crocidura suaveolens), a havasi cickány (Sorex alpinus), az erdei cickány (Sorex araneus), a törpecickány (Sorex minutus), a Miller-vízicickány (Neomys anomalus) és a közönséges vízicickány (Neomys fodiens). Mindegyikük védett, természetvédelmi értékük 25.000, illetve 50.000 forint.
Egész nap vadásznak
A cickányok rovarokkal, ízeltlábúakkal, gilisztákkal és csigákkal táplálkoznak (bár egyes kutatások szerint növényi élelmet is fogyasztanak), naponta pedig legalább a saját testtömegüknek megfelelő, de inkább annál is több táplálékot kell elfogyasztaniuk. Emiatt éjjel-nappal aktív kis állatok, élelem nélkül pedig akár fél nap alatt elpusztulhatnak.
Szapora szívverés, zsugorodó szervek
A cickányok anyagcseréje igen gyors, pulzusszámuk percenként elérheti a 800–1000 szívdobbanást is. Téli álmot nem alszanak, azonban anyagcseréjük lelassul, és testtömegük akár 30–50%-át is elveszítik. Belső szerveik – még az agyuk is – összemennek, kalóriafelhasználásuk pedig lecsökken.
Mi az a cickánykaraván?
A fehérfogú (Crocidura) cickányoknak igen érdekes tulajdonságuk, hogy amikor a kölykök elkezdik elhagyni a fészket, a tájékozódást egészen sajátos módon tanítja meg nekik az anyjuk. Az egyik kölyök ugyanis belekapaszkodik az anya farkába, majd az ő farkába csimpaszkodik egy másik kölyök, annak is a farkába kapaszkodik egy harmadik testvér, és így tovább. A kis család ezáltal tulajdonképpen egy hosszú karavánt alkot, illetve ha véletlenül több testvér kapaszkodik az anya farkába, akár több ágú karaván is létrejöhet.
Mivel a cickányoknak gyenge a látásuk, a szaglásuk azonban igen fejlett, az így bejárt területeken elég sok szagminta marad ahhoz, hogy később a fiatal kölykök egyedül is tájékozódni tudjanak.
Mit tegyünk, ha cickányt találunk?
Ősszel az apró állatok a kellemesebb hőmérséklet miatt igyekeznek bejutni a lakóépületekbe. Bár az egerekhez képest ritkábban, de előfordulhat, hogy egy-egy cickány is betéved a házunkba. Ilyenkor ne bántsuk őket, hiszen nemcsak védettek, hanem a kártevők elfogyasztásával nagyon is hasznosak számunkra. Próbáljuk meg inkább valamilyen módon kitessékelni őket a szabadba, hiszen megfelelő mennyiségű élelem hiányában igen hamar elpusztulhatnak odabent.
A minket körülvevő élővilág minél pontosabb ismerete kiemelten fontos annak védelme érdekében is. Az idén második alkalommal megrendezésre került Planet Budapest a Your Planet kiállításon keresztül mutatta be az érdeklődőknek azt az utat, melynek segítségével gyermekeink számára egy élhetőbb bolygót hagyhatunk hátra.