Egér van a házamban!
Egér van a házamban!

Hajlamosak vagyunk minden picike, szürkésbarna, gyorsan mozgó rágcsálóra egeret kiáltani, pedig korántsem biztos, hogy vele van dolgunk. Ha pedig mégis, akkor sem törvényszerű, hogy házi egér a delikvens.

A hűvös idő beköszöntével a kisebb rágcsálók előszeretettel keresnek téli menedéket a házunk körül és az otthonunkban is. Kis méretük és hasonló külalakjuk miatt könnyű őket összekeverni, pedig többféle társbérlővel is lehet dolgunk.

Egerek

Az egérfélék családjából leggyakrabban a házi egérrel (Mus musculus), a güzüegérrel (Mus spicilegus) és a mezei egérrel futhatunk össze a hajlékunkban. A három faj közül a házi egér a legnagyobb, teste akár 10 centiméter hosszú is lehet, a másik kettő mérete inkább csak 6 és 8 centi között mozog. A házi és a güzüegér farka a testhosszukkal körülbelül azonos vagy valamivel rövidebb, a mezei egérnek viszont jóval hosszabb, akár 12–14 centiméter is lehet.

Házi egér, fotó: Canva

Színük is igen hasonló, ezért első ránézésre – pláne, amilyen gyorsan mozognak – valószínűleg nem is nagyon tudjuk beazonosítani, hogy melyikükkel van éppen dolgunk. Támpontot adhat, hogy a házi egér szürkés kabátjával ellentétben a mezei egér inkább sárgásbarna, a güzüegér hasa és lábai pedig világosak.

Életmódjukat tekintve a házi egér az, aki egész évben leginkább az ember közelében él, a másik kettő jellemzően élelem hiányában, illetve a téli időszakra húzódik be a házakba.

Pockok

A pockok a hörcsögfélék családjába tartoznak, közülük leggyakrabban az országszerte elterjedt, igen szapora, gradációs években hatalmas egyedszámban jelen lévő mezei pocokkal (Mictrotus arvalis) találkozhatunk. Apró termete (8–10 centiméter) és barnásszürke szőre miatt könnyű összekeverni az egerekkel, ám a mezei pocoknak igen rövid a farka, mindössze 3–4 centiméter. Bár a kertekben él, a hideg évszakra behúzódhat a házakba, istállókba is, ráadásul téli álmot sem alszik.

Mezei pocok, fotó: Canva

A lakásban nemigen, de az udvarunkon, a kertünkben a mezei pocokhoz hasonló küllemű, ám annál kissé nagyobb csalitjáró pocokba botolhatunk, de ne feledjük, hogy ez a faj bizony védett! Rajta kívül pedig a jóval nagyobb, 15–20 centiméter hosszú közönséges kószapocok is megfordulhat a telkünkön, amelynek jelenlétéről a vakondtúráshoz hasonló földkupacok árulkodhatnak.

Érthető, hogy sok esetben muszáj védekeznünk ellenük, hiszen a rágcsálók számos súlyos betegséget terjeszthetnek, túlzott elszaporodásuk pedig megannyi kellemetlenséget és kárt okozhat nekünk. Szerencsére több olyan módszer is létezik, amellyel környezetbarát eszközökkel vehetjük fel ellenük a harcot. Így ha szükséges, válasszunk ezek közül!

Kiemelt kép: Canva

search icon