Új módszerrel veszik fel a harcot a környezetszennyező cégek ellen a kínai hatóságok márciustól, ettől pedig azt remélik, hogy komolyan visszaszorul a légszennyezés.
A jövőben a Gazdasági és Környezetvédelmi Minisztérium engedélye lesz szükséges ahhoz, hogy káros anyagokat kibocsátó cégek megkezdhessék működésüket, ezzel párhuzamosan pedig a telephelyeken mérőműszereket is telepíteniük kell majd. Ezek adatait egy nyilvános platformon bárki megtekintheti majd, így mindenki számára világos lehet, hogy mely cégek járnak élen a környezetszennyezésben.
A szabályok ellen vétő cégek komoly büntetésekre is számíthatnak, ahogy egy minisztériumi tisztviselő fogalmazott, „folyamatos büntetéseket szabunk ki minden nap, és elrendeljük számukra, hogy állítsák le a termelést, vagy zárják be a telepet.”
Nem ez az ország első intézkedése arra, hogy ellenőrizze a kibocsátás mértékét a különböző ipari egységeknél. 2015 óta működik a Központi Környezetvédelmi Ellenőrző Csapat nevű hatóság melynek hatásköre magában foglalja a vállalatok vizsgálatát és büntetését is. Az ellenőrzések sokszor állampolgári bejelentések alapján történtek. Ennek a rendszernek a szervezettebb és nyitottabb formája lesz a márciustól életbe lépő új platform.
A rendszerben szerepet kap majd a sokat bírált társadalmi kreditrendszer vállalatokra érvényes ága is, melyben a szabályokat rendszeresen megszegő cégek feketelistára kerülnek majd. A vállalati kreditrendszer még formálódóban van, így egyelőre ez még nem von maga után konkrét intézkedéseket ez azonban a jövőben könnyen változhat majd.
Kína egyébként egyre gyorsuló ütemben dolgozik azon, hogy a környezetvédelmi kérdésekben előrelépést érjen el, még ha nem is mindig a legjobb eszközöket választja ehhez. Az intézkedés nyomán például Peking térségében 2019-ig 65 ezer szénerőművet zártak be.
Erre persze szükség is van, hiszen az távol-keleti ország a világ legnagyobb szén-dioxid kibocsátója, és az utóbbi évtizedek erőltetett iparosítása országon belül is egyre nagyobb problémákhoz vezetett.