A tavalyi bevezetés sikere után a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) idén 2. alkalommal hirdeti meg a Tavaszi természetles adatgyűjtő akciót, amely nemcsak a környezetünkben élő madarak, de a kétéltűek, hüllők, lepkék és emlősök megfigyelésének rögzítésére is alkalmas.
A Tavaszi természetles célja – a december 28. és február 28. között futó Téli madárleshez és a jelenleg is aktív Fecskeleshez és Gólyaleshez hasonlóan –, hogy a lakosság is bekapcsolódhasson a környezetünkben található élőlények megfigyelésébe, a védelmüket is segítő „közösségi tudomány” (citizen science) jellegű adatgyűjtésbe.
Az eredmények szerint több mint 500 település kertjeiben és parkjaiban zajlottak eddig a megfigyelések. A sikeres tavalyi program során 1.021 felhasználó 1.749 helyszínről töltött fel adatokat az adatbázisba, összesen 203 fajról érkezett 18.550 megfigyelési adat.
Ha bárki kedvet érez csatlakozni a programhoz, nincs más teendője, mint a kertjében vagy a közeli parkban látható madarakat, gyakoribb kétéltűeket, hüllőket, lepkéket és emlősöket megfigyelni, majd a megfigyeléseit beküldeni június végéig.
Az adatgyűjtő felület ezúttal is a Turdus applikáción és a termeszetlesen.mme.hu oldalon, a felmérés ikonjára kattintva érhető el, amely azonnal rögzíti a bevitt adatokat. A Turdus alkalmazás Android és iOS rendszert használó telefonokon és tableteken is fut, az app használatához pedig videós segédlet is elérhető.
Időközben elkészült a már lezárult 2. Téli madárles eredményeinek összesítése, mely szerint 944 adatközlő 1.125 megfigyelési helyről 141 faj 204.207 egyedéről számolt be. Ez 20-szal több faj megfigyelését jelenti a tavalyi adatokhoz képest.
Bolygónk gazdag, sokszínű élővilágának megismerése, óvása és megőrzése kiemelt téma volt a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expón. A Your Planet elnevezésű kiállításon az érdeklődők megtudhatták, hogy miként tehetnek lépéseket egy fenntarthatóbb élet felé, hogy ilyen módon részt vegyenek a természet védelmében.
Forrás: MME
Kiemelt kép: Canva