Az éghajlatváltozás fokozódásával az időjárás is egyre kiszámíthatatlanabbá válik, a gyorsan változó rendszereket a hagyományos időjárás előrejelzés már nem tudja mindig megbízhatóan követni. Részben erre a problémára kínálhat megoldást egy új európai kezdeményezés.
Az ETH Zürich informatikai szakemberi és a Középtávú Időjárás Előrejelzések Európai Központjának (ECMWF) meteorológusai valamint az Európai Űrügynökség szakértői dolgoznak azon, hogy a számítástechnika és a természettudományok házasításával megalkossák a Föld digitális ikertestvérét, a Destination Earth nevű projektben.
Ez egy olyan szimulációs keretet biztosít majd a tudósok és a döntéshozók számára, amely segítségével a klímaváltozás várható hatásait figyelembe véve a leginkább fenntartható megoldásokat tudják választani.
Ha például egy két méter magas gátat tervezel emelni Hollandiában, akkor csak lefuttatod a szimulációt és ellenőrzöd, hogy a gát még a 2050-ben várható extrém eseményektől is megvéd-e majd.
–mondta Peter Bauer, az ECMWF helyettes tudományos igazgatója
Ennél azonban még sokkal többre lehet képes a digitális Föld. Mi is írtunk többször hajmeresztő vagy épp scifibe illő megoldásokról, melyek komoly pozitív hatással is bírhatnak, de az is elképzelhető, hogy komoly károkat okozunk velük. A szakemberek ezeket a megoldásokat a jövőben tesztelhetik majd a modellben.
A mesterséges intelligencia tudását is kihasználó megoldás a meteorológusok modelljeit is sokkal pontosabbá teheti. A szakértők szerint a mai meteorológiai modellek megrekedtek egy korábbi szinten, amely számos olyan változót nem vesz figyelembe, amelyet a mai technológia már lehetővé tenne.
Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!
(bigthink)