Hetek óta tombol a forróság. Bárhogy is próbálunk védekezni ellene, a helyzet mindenkit megvisel, valamennyire mindenki szenved tőle. Érdekes módon azonban az életünket – sok tekintetben – meg sem próbáljuk hozzáigazítani a megváltozott körülményekhez. Ahol a nyári forróság nem újdonság, ott a hőmérséklet az életritmust is meghatározza, és bizony a legmelegebb órákban az emberek jelentős részének esze ágában sincs dolgozni. Cikkemben sorra veszem, mit érdemes tudni a sziesztáról, és annak is utánajárok, milyen alternatív lehetőségek létezhetnek.
Megoszlanak a vélemények arról, hogy a modern kori szieszta őshazájának tartott Spanyolországban mi hívta életre a szokást. Egyesek szerint nem a hőség, sokkal inkább a szükség állhatott a háttérben: a Franco-rezsim idején az emberek többségének két állásra volt szüksége ahhoz, hogy a családja megélhetését biztosítsa; egy reggeli és egy délutáni munkára. Ezzel együtt a szieszta, amelyet egyébként különböző okok miatt sokan támadnak, megmaradt az országban, sőt számos vidéken elterjedt: a mediterrán országok mellett a Közel-Kelet és Latin-Amerika több államában, Indiában, Kínában és a Fülöp-szigeteken.
A szieszta jellemzően a nap legmelegebb időszakában 2–2,5 órás szünetet jelent, amibe egy kényelmes ebéd és még egy kis pihenés is bőven belefér. Cserébe viszont ennyivel hosszabb is a munkanap. Egy 2010-es kutatás szerint a spanyol munkavállalók 30%-a este 7-ig dolgozik, de jelentős azok aránya is, akik még 9-kor is a munkahelyükön vannak (persze ehhez az is hozzátartozik, hogy reggel 9–10 körül kezdik a munkát). Ez pedig – azzal együtt, hogy a társasági élet gyakran az éjszakába tevődik át – sokszor a munka és a magánélet egyensúlyának rovására megy, hiszen egy átlagos spanyol munkavállaló 12–14 órát tölt az otthonán kívül.
Ahogy sok minden más, már a szieszta sem a régi: a spanyolok 60%-a egyáltalán nem tartja.
A meleg probléma, de a pihenés egyébként sem árt
Azt fontos leszögezni, hogy a sziesztáról nem csak a hőség vonatkozásában érdemes beszélni. A modern világban a nyugati társadalmak embere jellemzően kevesebbet alszik, mint amennyire szüksége lenne. Következésképp fáradt, aki pedig fáradt, nyilván a munkáját is kisebb hatékonysággal tudja elvégezni. Ettől nem függetlenül egyre gyakrabban esik szó a munkanapba illesztett rövid pihenőről.
Az elmúlt években egyre nagyobb divat lett a power nap-nek vagy coffee nap-nek nevezett pihenési forma. Ez lényegében egy gyors alvás, szunyókálás. A sajátossága viszont az, hogy még az előtt megszakítjuk, hogy elkezdődne a mélyalvási ciklus. Az időtartama persze személyenként némileg különböző lehet, de az ajánlások szerint legfeljebb 20 perc. Ennyi idő pont elég arra, hogy felfrissüljünk, és utána jobban tudjunk koncentrálni a feladatainkra. E pihenési formára számos kultúrában van példa, néhol a mai napig bevett szokásnak számít. Kínában például az emberek kétharmada szokott délutáni szunyókálást tartani. Olaszországban külön neve is van: északon riposo, délen pedig pisolino az elnevezése.