A szeptember és az ősz beköszöntével még bőven van mit szüretelni a kertben. Sőt, ilyenkor még belevághatsz a savanyításba, tartósításba is. Az alábbiakban kicsit eltérünk a megszokottól, és különleges savanyúságrecepteket mutatunk.
Az ősz a gasztronómia szempontjából rendkívül ígéretes időszak: gombák, zöldségek, erős ízű finomságok, fűszerek, telt ízű gyümölcsök várják, hogy a tányérra kerülhessenek. Aki szeret főzni, ősszel csúcsra járathatja a gasztrotudását, a természet ugyanis roppant bőkezű.
Sőt, a rengeteg termés a kamra polcaira is kerülhet. Ebben jó, ha van egy kis kreativitás, hiszen nem csak a káposzta és a cékla savanyítható!
Fűszeres savanyított füge
A füge nem az első gondolat, ha savanyításról van szó, pedig érdemes rápróbálni, ugyanis a fügefák általában igen szorgalmasan teremnek, ráadásul a füge rendkívül finom tartósítva is!
Hozzávalók:
- 2 kg kis méretű, friss, érett füge,
- 0,7 liter víz,
- 200 g cukor
- 2 rúd fahéj,
- 1 nagy darab gyömbér,
- 9 db szegfűbors,
- 4 db egész szegfűszeg,
- 2 db egész kardamom enyhén összetörve,
- 1 babérlevél,
- 250 g méz,
- 350 ml almaecet.
Így készítsd el!
Gyűjtsd össze a hozzávalókat! Mosd meg a fügét! Szurkáld meg mindegyik fügét 2–3-szor egy vágókés hegyével! (Így a pácvíz jobban átjárja majd a gyümölcsöt.) Tedd a vizet, a cukrot, a fahéjrudat, a gyömbért, a szegfűborsot, a szegfűszeget, a kardamomot és a babérlevelet egy nagy fazékba, és melegítsd fel erős lángon! Addig keverd, amíg a cukor teljesen fel nem oldódik! Add hozzá a fügét!
Amikor a folyadék ismét felforr, csökkentsd a hőt, és párold a fügét a folyadékban 20 percig! Add hozzá a mézet és az almaecetet a többi hozzávalóhoz, óvatosan kevergesd, hogy a méz feloldódjon, de a füge ne törjön össze! Vedd fel a hőt magasra, és forrald vissza a folyadékot! Csökkentsd a hőt, és addig párold a fügét, amíg áttetszővé nem válik, körülbelül további 20 percig!
Egy lyukas kanál segítségével óvatosan töltsd át a fügét tiszta befőttesüvegekbe. Ehhez a recepthez nem szükséges sterilizálni az üvegeket. Öntsd a forró folyadékot a gyümölcsre, amelyben a füge főtt, úgy, hogy egy kis helyet hagyj a fügék és az üvegek pereme között! Ne feledd, hogy ha a fügével együtt az egész fűszereket is beleteszed az üvegekbe, a fűszer íze a tárolás során felerősödik! A kisebb fűszereket kiszűrheted, de tetszetős díszítésként minden tégelybe tehetsz egy-egy fahéjrudat.
Töröld le az üvegek peremét tiszta, nedves törlőruhával vagy papírtörlővel, majd csavard rájuk a tetőt!
Ecetes kaliforniai paprika
A nagy, húsos, színes paprikák sem elsősorban az ecetes vízben végzik, holott különleges élmény lehet egy ilyen savanyúság kóstolása.
Hozzávalók:
- 150 ml fehér ecet,
- 100 g cukor,
- 1/4 tk tengeri só,
- 3 db nagy kaliforniai paprika, zöld, piros, sárga.
Így készítsd el!
Gyűjtsd össze a hozzávalókat, majd az ecetet, a cukrot és a sót hozzáadva egy lábosban melegítsd fel közepes lángon! Keverd össze fakanállal, amíg a cukor feloldódik!
Forrald fel a keveréket, majd vedd le a tűzről, és hagyd teljesen kihűlni! A paprikákat vágd félbe, majd miután a magokat és a szárakat eltávolítottad, vágd fel őket hosszában csíkokra!
A felszeletelt paprikát tedd egy tálba, öntsd rá a folyadékot, és alaposan forgasd át, hogy a paprikát belepje a pácfolyadék! Húsok, sült zöldségek mellé is kiváló.
Olasz savanyított padlizsán
A padlizsán is remek lehet savanyítva, különösen ezzel az izgalmas, olaszos fűszerezéssel. A Melanzane sotto aceto („padlizsán ecetben”) egy gyors és egyszerűen elkészíthető recept. A padlizsán ízének és állagának a legjavát hozza ki. Gyakran kevert antipasto-tálon szolgálják fel szárított paradicsom, szalámi, ecetes gomba, sajt, olajbogyó, mozzarella di bufala, grillezett paprika és kenyér mellé.
Hozzávalók:
- 6 db kemény közepes padlizsán,
- só ízlés szerint,
- 350 ml almaecet és fehér ecet felesben,
- 750 ml víz,
- 3–4 gerezd fokhagyma vékonyra szeletelve,
- 1 csokor friss petrezselyemlevél apróra vágva,
- 1/2–1 tk szárított chilipehely vagy 1 friss chili hosszában vékonyra szeletelve,
- 1 tk mentalevél frissen vagy szárítva,
- 1–2 teáskanál szárított oregánó,
- 1/4 zöld kaliforniai paprika darálva,
- 300 ml extra szűz olívaolaj.
Így készítsd el!
Mosd meg alaposan a padlizsánt, és töröld szárazra papírtörlővel! Vágd fel a hámozatlan padlizsánt vastag csíkokra, a csíkokat rétegezd szűrőedénybe, és mindegyik réteget bőven szórd meg sóval! Helyezd a szűrőedényt a mosogatóba, fedd le, és tegyél valamilyen nehéz dolgot a tetejére, hogy lenyomd az edényt! A só segít eltávolítani a padlizsánból a felesleges vizet és a keserű íz egy részét. Hagyd a padlizsánt lecsepegni kb. 1 órán keresztül!
A padlizsánt kézzel nyomkodd ki, hogy a maradék felesleges nedvességet is eltávolítsd, majd tedd át egy nagy edénybe, és adj hozzá ecetet és vizet! Fedd le és nagy lángon forrald fel! Amint a keverék forrni kezd, vedd le az edényt a tűzről, és időnként megkeverve hagyd teljesen kihűlni a padlizsánt a vízben!
Helyezd a szeletelt fokhagymát, a petrezselymet, a chilipelyhet és a mentát, az oregánót és a kaliforniai paprikát egy nagy tálba! Csavarj ki annyi vizet a padlizsánból, amennyit csak lehet, és a többi hozzávalóval együtt öntsd a tálba! Öntsd bele az extraszűz olívaolajat és a maradék ecetet, és óvatosan keverd össze az összes összetevőt!
Tedd át a zöldségkeveréket 2 tiszta 1 literes üvegbe vagy 4 tiszta fél literesbe úgy, hogy hagysz egy kis helyet a zöldség és az üveg pereme között! Fontos, hogy ne tömd meg túlzottan az üvegeket padlizsánnal. Önts hozzá annyi olívaolajat, amennyi szükséges, hogy az összes padlizsán teljesen elmerüljön! Tedd rá a csavaros fedelet az üvegekre, törölgesd meg őket, és tárold hűtőszekrényben! 24 órán belül fogyasztásra kész.
Kiemelt kép: canva