A Szigetközbe lassan megérkezik az árvíz, a Duna többi szakaszán pedig továbbra is felkészülnek az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szakemberei az árra. Budapesten péntek éjjel tetőzhet a Duna, a 2013-as tetőzéshez közeli vízállással.
Siklós Gabriella, a szervezet szóvivője kiemelte kedd reggel, a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában, hogy a vízügy munkatársai ahol kell, megerősítették, megmagasították a töltéseket. A védekezés jól halad, a munkát az elmúlt években megvalósult fejlesztések is segítik – tette hozzá. Elmondta, hogy a 2013-as árvíz után megerősítették a töltéseket, azok a munkálatok most igazán kifizetődnek, mert a töltések nagyon jó állapotban vannak.
Az OKF az ország más területeiről is vezényelt át vízügyi szakembereket, szombaton több mint ötszázat, hétfőn pedig további háromszázat. Nagy erőkkel vannak jelen a vízügyes műszaki irányítók és vészőrök is, emellett több mint kétszázan irányítják és koordinálják a munkákat, tehát több mint ezer vízügyes most már huszonnégy órában védekezik és dolgozik – mondta a szóvivő.
Több folyón is megfeszített a védekezés
Siklós Gabriella kiemelte: a Lajta esetében Mosonmagyaróvárnál elképzelhető, hogy meg kell nyitni a szükségtározót. Figyelik az előrejelzéseket, a modelleket, de most óráról órára még mindig egy picit változik a helyzet – tette hozzá. A szükségtározó megnyitására azért lehet szükség, mert az árvízcsúcsot jó időben, jó pillanatban kell megskalpolni […] egyébként nem segít a beavatkozás – fogalmazott. A szóvivő kitért arra is, hogy a Rába Győrnél magasan fog tetőzni, a Duna többi mellékfolyója közül a Morva az előre jelzettnél magasabb, a Vág pedig egy nagyon kicsivel kevesebb vizet hoz majd. Siklós Gabriella beszélt arról is, hogy a Duna vízgyűjtő területén kedden elállhat az eső, ugyanakkor kérdéses, hogy a hóolvadás mikor kezdődik.
Budapesten pénteken várható a tetőzés
A Dunakanyarban csütörtökön, Budapesten pénteken lehet a legmagasabb a vízállás, de mint Siklós Gabriella vízügyi szóvivő az InfoRádióban kedden figyelmeztetett, a lassan vonuló árhullám még apadáskor is okozhat gondokat a gátakon.
Budapesten is harmadfokú már az árvízvédelmi készültség, az áradás hamarosan eléri a fővárost, tetőzés a hétvégén várható, de nem is itt van most a legnagyobb nehézség. Siklós Gabriella elmondta, a vízszint mindenhol nagyon gyorsan emelkedik, a Szigetközbe meg is érkezett az ár maga.
„Harmadfokú, a legmagasabb fokú a készültség egyébként a fővárosban is; nem a pillanatnyi vízállás miatt, hanem az előkészületi munkák miatt harmadfokú a készültség, a Szigetközben viszont igen. Ott éjjel-nappal ott vannak a töltéseken a kollégáim, és fokozott figyelemmel figyelik a töltések, a gátak állapotát is” – tisztázta. Hozzátette, nagyon nagy nyomás éri most a töltéseket, figyelni is kell arra, hogy ne maradjon észrevétlenül „bármilyen kísérőjelenség”.
A katonák is segítenek, a Szigetközön van a hangsúly
Hétfőn a Szigetközben sokfelé már a katonák is segítettek a védekezési munkákban, Dunaalmáson például meg kellett erősíteni a gátat, és a Mosonmagyaróvár feletti Lajta-szakaszon is bármikor megszülethet a döntés a szükségtározó megnyitásáról, hogy Mosonmagyaróvár városát tehermentesítsék.
A Dunára visszatérve: „mindenhol nagyon-nagyon erősen árad most már”.
„Ez most átlagosan napi körülbelül egy métert jelent. A tetőzésre viszont csak valamikor csütörtök napközbentől lehet számítani, a Szigetközben még hosszú napokig harmadfokú lesz a készültség, ami a vízügyes szakmának azért nagyon nagy kihívás, hiszen apadó ágban még erősebb nyomás, és olyan nehéz vízmennyiség éri a töltéseket, hogy elképesztő módon figyelni kell” – nyomatékosította.
Azt is elmondta, első foknál csak pár óránként kell ránézni a vízmércére, másodfoknál sűrűbben, de már több vízügyes helyszíni jelenlétére is szükség van, ennek megfelelően emelkedik a létszám a Dunakanyarban is.
„Ott ugye az önállóan védekező települések vannak többségben, de ahogy ezt most már napokkal ezelőtt említettem, mindenhova megérkeztek a vízügyes segítők, sőt hétfőn még több száz kollégát át kellett vezényelni, akik otthon maradtak a tiszai vízügyeknél. Most már átrendelt kollégából 800 van a védvonalakon, és a munkákat több mint 200 ember irányítja éjjel-nappal” – mondta el Siklós Gabriella. Vagyis: több mint ezer vízügyes van 24 órás készenlétben.
„Rendkívül sok esőt hozott ez a Boris nevű ciklon, és főleg a Duna és a Lajta vízgyűjtőin érkezett utánpótlás, de ennek hamarosan vége. „Most úgy tűnik az előrejelzésből, hogy már nem nagyon várunk csapadékot a vízgyűjtő területeken. Ugye itt most már egyértelműen a Bécsi-medence vízgyűjtője a neuralgikus pont.”
Nem megjósolható, mikor vonul el az ár
A vártnál több víz okozza azt, hogy tartós és elhúzódó a mostani ár, az szerinte megjósolhatatlan most még, hogy hogyan vonul le a tetőzés után, ráadásul Ausztriában havazott is, és ha gyorsan olvad a lehullott mennyiség, az is okozhat még gondot, de az osztrák szakemberek szerint „talán nem komolyat”, hacsak nem jön még eső, ekkor ugyanis a töltések komoly nyomás alá kerülnek, ráadásul tartósan.
Hogy „meglesz”-e a 2013-as rekord, arról azt mondta, „a víz legnagyobb része a mederben van”, közelednek ahhoz, hogy pontos számokat tudjon mondani, erre is kér mindenkit, hogy az elérhető grafikonokból saját előrejelzést ne csináljon.
„Most azt tudom mondani, hogy 2013-hoz képest Budapesten is 30-40-50 centiméterrel alacsonyabban vonul majd le ez az árhullám, de mindenhol a legmagasabb fokú készültség mellett” – fogalmazott Siklós Gabriella. A tetőzést tehát csütörtökre várják Nagybajcsnál, ahol belép a Duna az országba, a Dunakanyarban csütörtök-pénteken, Budapesten péntek éjjel tetőzhet a Duna.
Forrás: Infostart
Kiemelt kép: canva