Egyedülálló kísérlet zajlik Bajorországban, hogy megmentsenek néhány veszélyeztetett gombafajt.
A németországi erdőkben néhány évtizeddel ezelőtt még sok helyütt megtalálhatók voltak olyan, magas tápértékű ehető gombafajok, amelyek élő és elhalt fák törzsein növekedtek. Német gombaszakértők a közelmúltban nagyszabású tervet dolgoztak ki: ehető gombák spóráit fatörzsekbe oltották, hogy visszahozzák azokat a termelésbe.
Speciális egységek segítenek a gombáknak
Az utóbbi hetekben és hónapokban, a bajorországi erdőkben, fúró-faragó szerszámokkal felszerelt speciális egységek jelentek meg, és végezték el az első oltásokat, pontosan megjelölve a termőtestek várható növekedésének helyét és a beoltott fajok megnevezését.
A munkát nagyszámú és lelkes önkéntesek csapata is segítette, a Szövetségi Környezetvédelmi Alapítvány (DBU) pedig 351 250 euróval támogatást a 2027 elejéig megvalósítandó projekthez, a Bayreuthi Egyetemmel és a Bajor Erdő Nemzeti Parkkal közösen pedig új utakat épít ki, a majdani gombatermés betakarításának megkönnyítéséhez.
A telepített gombák között 10 ritka, részben kihalással veszélyeztetett faj van.
Amennyiben az oltások sikerrel járnak, akkor az adott területen néhány év elteltével új gombatelepek állnak rendelkezésre, amelyek – viszonylag alacsony költséggel, pótlólagos víz, termőföld és növényvédő szer igénybe vétele nélkül – növelhetik az előállítható élelmiszer mennyiséget.
Forrás: wochenblatt-dlv.de
Kiemelt kép: canva