Abban a szakértők véleménye egybecseng, hogy a védőmaszk használata fontos eszköze védekezésünknek, melynek segítségével lassítani tudjuk a vírus terjedését.
Magyarországon Falus András immunológus például az elmúlt hetekben az mondta, mindenhol érdemes maszkot hordani, ahol néhány méteren belül több ember tartózkodik. Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa pedig júliusban helyeselte a maszkviselés szigorítását, Merkely Béla a Semmelweis Egyetem rektora pedig szintén azt javasolta, hogy zárt térben mindenki hordjon maszkot. -foglalta össze a napi.hu
A probléma az eldobható maszkokkal:
Szájmaszkból naponta többet is elhasználnak sokan, majd egyszerűen tájékozatlanságból a szelektív kukákba dobják őket, pedig nem ezekbe a konténerekben lenne a helyük mivel nagy részük nem újrahasznosítható és ráadásul veszélyes hulladéknak is minősül.
A védőeszközöknek a nagy része ugyanis különféle műanyagból készül, például polipropilénből, polietilénből és PVC-ből, azaz vinylből.
Az Environmental Science and Technology című lapban megjelent tanulmány szerint
havonta nagyjából 194 milliárd eldobható gumikesztyűt és maszkot használnak világszerte. Egy eldobható maszk 450 év alatt bomlik le teljesen a tengerekben.
A megoldás
Ahogy ezt dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora is javasolja,
használjunk dupla rétegű és magas hőfokon mosható textil maszkot!
Arcmaszk otthoni készítésekor mindig figyeljünk rá, hogy 60 fokon mosható, többrétegű vászonanyagból készítsük el a védőfelszerelést, ami mosógépben tisztítható. Amennyiben lehetőségünk van rá, készítsünk több maszkot is saját magunk és akár családunk, ismerőseink részére, így folyamatosan cserélhetjük őket, és mindig tiszta maszkot hordhatunk.
Ezzel a megoldással nem csak saját és környezetünk egészségének megőrzéséhez járulunk hozzá, hanem környezetkímélő módon tesszük mindezt!
(kiemelt kép: Anna Shvets – Pexels)