A 21. század az épületekre integrált napelemek korszaka, hangsúlyozta Godi Attila, a Terrán ügyvezető igazgatója múlt keddi sajtótájékoztatójukon, melyen Policsek Ferenc kereskedelmi igazgatóval bemutatták a Terrán 2020-as gazdasági évét, és vázolták a 2021-es terveket. A sajtótájékoztatón külön hangsúlyt kapott a Terrán Generon napelemes tetőcserepe.
A Terrán 2020-ban, a járvány nehézségei ellenére jó évet zárt, bevételei elérték a 18 milliárd forintot. Az élénkülő piac hatására 2021-re a 20 milliárdos bevételt tűzték ki célként. A kereslet növekedése nagyban köszönhető a kormány építőipart érintő áfa csökkentésének, valamint a lakás felújítási programjának. Szerencsére ezek a támogatások a napenergia kiaknázására is igénybe vehetőek.
A Terrán Generon egy tetőcserépbe integrált napelem, mely akárcsak a normál cserép, egyesével felrakható a szarufákra, mely így egyben egy elegáns tetőt és egy napelem rendszert is magában foglal.
Természetesen a Generon esztétikája többletköltséggel jár, de Godi Attila kiemelte, hogy hatásfokban nem térnek el a hagyományos, panelekben telepíthető társaiktól. Hogy az állandóan változó energetikai piacnak eleget tudjanak tenni, folyamatos fejlesztések zajlanak a BME Villamosmérnöki Karával együttműködve. Ennek is köszönhető, hogy a Generon rangos nemzetközi elismerésben részesült, hiszen a floridai gondozásban megjelenő Energy CIO Insights magazin 2020-ban Generon tetőcserepével Európa legjobb 10 napelemtechnológia-szolgáltatója között ismerte el a Terránt.
„Hatalmas öröm számunkra, hogy nemcsak hazai, hanem nemzetközi porondon is ismert és elismert különleges napelemes termékinnovációnk. Egyúttal folyamatban lévő terveink is megerősítést nyernek, a Generonnal belépünk a horvát és szlovén építőipar és a napelemes technológiák piacára. Pécsett épülő gyárunk is kifejezetten a Generon iránti kereslet zavartalan kiszolgálását lesz hivatott erősíteni” – tette hozzá Gódi Attila.
Így napelem technológiájukban az európai élmezőnyben vannak. A következő évre szeretnék kétszeresére növelni az értékesítésüket. Ezt a célt szolgálaja pécsi üzem is. Természetesen még így is nagyban függenek, a többnyire távol-keleti beszállítóktól, de amit lehet, a cég igyekszik itthon előállítani.
A megújuló energia az ipari termelésnél is alternatíva
A Greendex kérdésére Godi Attila elmondta, hogy nem csak a Generon kapcsán fontos számukra a fenntarthatóság. 2030-ra megcélozták, hogy a Terrán működését karbon semlegessé teszik. Ezzel pedig 20 évvel előbb tennének eleget az Uniós irányzatnak. Bólyi üzemük volt a tesztalany, az ott telepített napelem park képes volt fedezni a létesítmény szükségleteit, ezzel bebizonyítva, hogy az ipari termelés igényeinek is eleget tud tenni a megújuló energia. A következő évben 150 millió forintot szánnak hasonló fejlesztésekre.
Policsek Ferenc kereskedelmi igazgató elmondta, hogy a napelemes cserepeknek hasonló az élettartama, mint a hagyományos változatoknak, és 25-30 év múlva is az új, 80-85%-os hatásfokával üzemelnek.
Egy átlagos 4 fős család éves villamosenergia-igényét – optimális tájolás mellett – 15 négyzetméter Generon napelemes rendszer képes biztosítani. Egy ekkora teljesítményű struktúra ára inverterrel, valamint teljeskörű szolár kivitelezéssel és ügyintézéssel körülbelül 2 millió forint.