Szupererős anyag üvegházhatású gázból? Ez a grafén!
Szupererős anyag üvegházhatású gázból? Ez a grafén!

Egy cambridge-i vállalat olyan forradalmi technolĂłgiát fejlesztett ki, amely a metánt alakĂ­tja át a jelenleg ismert legvĂ©konyabb, ugyanakkor legerĹ‘sebb anyaggá. 

Bár a metán rövidebb ideig marad a légkörben, mint a szén-dioxid, sokkal több hőt csapdáz be. Az olyan emberi tevékenységek, mint például a mezőgazdaság, a fosszilis tüzelőanyagok termelése vagy a lebomló hulladékok lerakókba helyezése a metánkibocsátás mintegy 60 százalékáért felelősek – olvasható a Makronóm publikációjában.

Eddig a legtöbb helyen egyszerűen elĂ©gettĂ©k az összegyűjtött metánt energiatermelĂ©s cĂ©ljábĂłl, ez azonban további szĂ©n-dioxid-kibocsátással jár. A Levidian nevű cĂ©g ezĂ©rt egy tisztább megoldást fejlesztett ki. Loop nĂ©vre keresztelt rendszerĂĽk mikrohullámĂş energiát használ ahhoz, hogy a befogott metán molekuláit szĂ©nre Ă©s hidrogĂ©nre válassza szĂ©t. Az Ă­gy keletkezĹ‘ hidrogĂ©n felhasználhatĂł pĂ©ldául gyárak, teherautĂłk vagy hajĂłk működtetĂ©sĂ©re.

A szĂ©n pedig grafĂ©n formájában kerĂĽl ki a folyamatbĂłl. A grafĂ©n a szĂ©n egyik speciális szerkezete, egy egyetlen atom vastagságĂş grafitrĂ©teg, amelyet mĂ©hsejtrácsos elrendezĂ©sben állĂł szĂ©natomok alkotnak. Ez az elrendezĹ‘dĂ©s rendkĂ­vĂĽl erĹ‘ssĂ©, könnyűvĂ© Ă©s kiválĂł vezetĹ‘vĂ© teszi. 

A grafĂ©n felhasználási terĂĽlete igen szĂ©les körű: a gumiabroncsok futĂłfelĂĽlete tartĂłsabbá, könnyebbĂ© Ă©s ĂĽzemanyag-takarĂ©kosabbá válik, a betonhoz adva csökkenthetĹ‘ a cement mennyisĂ©ge a keverĂ©kben, illetve megakadályozhatja a sebĂ©szek kesztyűjĂ©nek gyakori elszakadását. 

A fejlesztĹ‘k jelenleg kĂĽlönbözĹ‘ gyártĂłkkal dolgoznak egyĂĽtt, Ă©s por, pellet formájában vagy folyĂ©kony halmazállapotban tudják szállĂ­tani a grafĂ©nt, Ă­gy sokfĂ©le rendszerbe beĂ©pĂ­thetĹ‘ anĂ©lkĂĽl, hogy meg kellene változtatni a gyártási folyamatokat. 

A Levidian már több helyen is telepĂ­tette a Loop rendszerĂ©t, többek között a Glastonbury Fesztiválnak otthont adĂł Worthy Farmon, ahol a tehĂ©ntrágyábĂłl befogott metánt alakĂ­tják át. További projekteket is indĂ­tanak, pĂ©ldául a szennyvĂ­zkezelĂ©sbĹ‘l származĂł biogáz átalakĂ­tására, amely Ăşjabb mĂ©rföldkövet jelenthet a káros ĂĽvegházhatásĂş gázok hasznosĂ­tása Ă©s az innovatĂ­v környezetvĂ©delmi megoldások terĂĽletĂ©n.

Forrás: Makronóm

Kép: Canva