Kína lítium-nagyhatalommá vált
Kína lítium-nagyhatalommá vált

Egy új lelőhely akkora mennyiségű lítiumhoz juttatta az ázsiai nagyhatalmat, hogy egyből a világ második legnagyobb készlettulajdonosa lett.

Kína csaknem megháromszorozta lítiumkészletét, miután a Tibeti-fennsíkon egy 2800 kilométeres zónát fedezett fel, amely tömve van a zöldátálláshoz nélkülözhetetlen anyagot tartalmazó érckőzettel – olvasható a Makronóm publikációjában. Az ország ezzel immár a globális lítiumkészletek 16,5 százalékát birtokolja (eddig 6 százalékon állt), megelőzve Ausztráliát, Argentínát, Bolíviát, és Chile után a második legnagyobb nyersanyag-tulajdonos lett a világon.

Az újonnan felfedezett területen az első becslések szerint 6 millió tonna lítiumos érc található.

A Tibeti-fennsík azonban tartogatott még meglepetéseket. A területen végzett kutatások során olyan tavakra is ráleltek, amelyeknek a mélyén várhatóan további 14 millió tonna lítium lapul. A vizsgálatokat ráadásul kiterjesztik a környező tartományokra is, így várhatóan további lelőhelyekre bukkannak a közeljövőben.

A kitermelési technológia fejlesztésébe ölt összegek is kezdenek megtérülni: a most feltárt terület kőzetéből kinyerhető érc mennyiségét jelentősen növelik azok a módszerek, melyeket a kínai kutatók fejlesztettek ki. Alkalmazásuk várhatóan további 10 millió tonna lítiumhoz juttatja Kínát, a kitermelési költség jelentős csökkentésével párosulva.

A publikáció rámutat arra is, hogy ez a készletbővülés újabb lendületet ad a zöldenergiás rendszerek előállításához. Kína már hosszú évek óta a világ legnagyobb elektromosakkumulátor-gyártója, ráadásul globálisan a legtöbb elektromos járművet gyártó és eladó ország. A zöldenergia-tároló rendszerek nélkülözhetetlen alapanyagkészletének bővülése tehát egyfelől csökkenti Kína importfüggőségét, másfelől stabilan biztosítja az ország autóipari ellátási láncainak egy kézben tartását.

(Makronóm)

Fotó: Canva

search icon