
Közel öt éve kulcsfontosságú szereplője a magyar és kelet-közép-európai fenntartható kezdeményezéseknek a Munch ételmentő applikáció. A most közölt Fenntarthatósági Riportból kiderül, hogy az ételmentés milyen látványos hatással lehet a környezetünkre.
A Munch riportja rávilágĂt arra, hogy a legkisebbnek tűnĹ‘ változás is számĂt, hiszen akár egy-egy csomag megvásárlásával is hozzájárulhatunk a közös sikerhez. KiderĂĽl belĹ‘le, hogy Magyarországon több mint 1700 tonna Ă©lelmiszert mentettek meg tavaly az Ă©telmentĹ‘k: ez a mennyisĂ©g nagyjábĂłl 3544 panelházban találhatĂł liftet töltene meg a maximális teherbĂrás kihasználása mellett.
Az ĂĽvegházhatásĂş gázok terĂ©n sem elhanyagolhatĂł a közössĂ©g hatása, ugyanis közel 8500 tonna kibocsátását elĹ‘ztek meg a muncholĂłk. Ez 43-szorosa annak a szĂ©n-dioxid-mennyisĂ©gnek, amit a Margit-szigeten lĂ©vĹ‘ fák egy Ă©v alatt elnyelnek. A számĂtások bemutatásához kĂ©szĂtettek egy weboldalt is.
Az Ă©telpazarlás problĂ©májának sĂşlyosságát jĂłl mutatja, hogy az EurĂłpai UniĂł egy közös fenntarthatĂłsági cĂ©lt tűzött ki a károk csökkentĂ©sĂ©nek Ă©rdekĂ©ben: 2030-ig minden tagállamnak meg kell tennie bizonyos lĂ©pĂ©seket azĂ©rt, hogy az előállĂtás során 10 százalĂ©kkal, a fogyasztĂłi oldalon pedig fejenkĂ©nt 30 százalĂ©kkal csökkentse az Ă©telpazarlás mĂ©rtĂ©kĂ©t.
Az Ă©telmentĹ‘ közössĂ©g kiemelten fontos a Munch számára. Amellett, hogy a megspĂłrolt szĂ©n-dioxid-kibocsátás Ă©s a megmentett Ă©lelmiszerek mennyisĂ©ge sem lehetne ilyen magas az elkötelezett muncholĂłk nĂ©lkĂĽl, a cĂ©g figyelmet fordĂt arra is, hogy a missziĂłjuk által az emberek kapcsolĂłdhassanak egymással.
A Munch-ot 2020-ban 4 fiatal hozta lĂ©tre, akik a modern technolĂłgia eszközĂ©t felhasználva harcolnak az Ă©telpazarlás ellen. A Munch egy olyan platform, amin keresztĂĽl Ă©ttermek, pĂ©ksĂ©gek, boltok Ă©s szállodák kedvezmĂ©nyesen Ă©rtĂ©kesĂtik az el nem adott, de jĂł minĹ‘sĂ©gű Ă©teleket, jelentĹ‘s mennyisĂ©gű felesleges hulladĂ©ktĂłl Ă©s ĂĽvegházhatásĂş gáztĂłl megmentve a Földet.
Forrás: Munch
Kép: Canva