Az évszázad egyik legnagyobb és legsúlyosabb vulkánkitörése zajlik már jó egy hete a Karib-térségben, a Saint Vincent sziget északi részén. A La Soufriére tűzhányó robbanásos kitörésbe kezdett április 9-én, néhány óránként ismételten hatalmas robbanással tör fel a szétszakított magma és több mint 10 kilométer magasba tornyosul a vulkáni hamufelhő. A legerősebb kitörés április 11-én volt, de azóta is folyamatos az aktivitás, a helyzet továbbra is súlyos.
A 100 ezer lakosú, 390 négyzetkilométeres szigetet teljesen beterítette a vulkáni hamu, a levegőben kénszag terjeng, az úgynevezett vörös zónából 20 ezer embert evakuáltak. Azon túl, hogy a további események megjósolhatatlanok, de valószínűleg nem sok jót tartogatnak, a jelenségről két témát érdemes bővebben érinteni.
Azt, hogy egy ilyen nagyságrendű vulkáni aktivitás már a Föld klímáját is befolyásolhatja, illetve míg korábban a vulkán kitörései ezrek életét követelték, most csodálatos módon egyetlen ember sem halt meg. Köszönhetően a tudomány eredményeinek, és egy vulkanológusnak, Richard Robertsonnak és csapatának.
Az április 11-ei kitöréssel 0,4-0,6 millió tonnányi kén-dioxid jutott több mint 20 kilométeres magasságba, azaz a sztratoszférába. Ebben a magasságban a kén-dioxid többlépcsős kémiai folyamattal kénsavvá alakul, miközben lassan szétterül a bolygó körül és évekig megmarad.
A rendkívül apró kénsav aeroszol részecskéi visszaverik az űrbe a napsugárzás egy részét, ezzel pedig képesek befolyásolni a Föld klímáját: negatív irányba, vagyis a jelenség lehűlést okoz.
Mindez a „hűtő hatás” arra hívja fel a figyelmet, hogy a kisebb vulkánkitöréseket a klímaváltozás vizsgálatakor és az előrejelzéseknél is figyelembe kellene venni. Jelenleg ugyanis e tényező egyetlen éghajlati modellben sem szerepel, az IPCC jelentései sem számolnak vele.
Végezetül a kérdés, hogy mi várható? Az eddigi kitörésekről – 500 év távlatában – tudjuk, hogy sokáig, akár hónapokig is eltarthatnak. Nem folyamatosan dől ilyenkor a vulkáni hamu, hanem ismétlődő kitörések követik egymást akár több hetes, hónapos szünetekkel, most is várható még nagy kitörés.
(Forrás: 24.hu Kép: pexels.com)