A Columbia Egyetem kutatĂłi által a Nature Aging cĂmű szakfolyĂłiratban közzĂ©tett tanulmány a levegĹ‘szennyezettsĂ©g Ăşjabb negatĂv hatását illetve annak lehetsĂ©ges mĂ©rsĂ©klĂ©sĂ©t tárta fel. Közel 1000, átlagosan 69 Ă©ves bostoni, fehĂ©r fĂ©rfit vizsgálva megállapĂtották, hogy a fĂ©rfiak kognitĂv kĂ©pessĂ©gei, neveztesen a memĂłria Ă©s szĂłbeli közlĂ©si funkciĂłk csökkentek a lĂ©gszennyezettsĂ©gi csĂşcsokat követĹ‘en a vizsgálatot megelĹ‘zĹ‘ 28 napban.
A vizsgálat eredmĂ©nyei szerint azok, akik magasabb PM2,5-szintnek – a közlekedĂ©si fĂĽstgázok, tĂĽzelĹ‘anyag-Ă©getĂ©s Ă©s erdĹ‘tĂĽzek által általában okozott rĂ©szecskeszennyezĂ©s – voltak kitĂ©ve, hajlamosak voltak rosszabbul teljesĂteni olyan feladatokban, mint a beszĂ©dkĂ©szsĂ©g, a szĂłmemĂłria Ă©s a számok felidĂ©zĂ©se. Ez a teljesĂtmĂ©nyromlás akkor is fennállt, amikor a szennyezĂ©s szintje az EgĂ©szsĂ©gĂĽgyi Világszervezet (WHO) által meghatározott 10 mikrogramm/köbmĂ©teres biztonsági kĂĽszöbĂ©rtĂ©k alatt maradt.
Ugyanakkor szerencsĂ©re a kutatĂłk protektĂv faktorokat is azonosĂtottak. PozitĂv jel, hogy az e hĂ©ten közzĂ©tett tanulmány szerint azok a fĂ©rfiak, akik aszpirint vagy más nem-szteroid gyulladáscsökkentĹ‘ket, Ăşgynevezett NSAID-okat szedtek, a jelek szerint nem szenvedtek ugyanolyan mĂ©rtĂ©kű kognitĂv hanyatlást a mĂ©rgezĹ‘ levegĹ‘nek valĂł kitettsĂ©g következtĂ©ben, mint a többiek. A kutatĂłk szerint az NSAID-ok, kĂĽlönösen az aszpirin, mĂ©rsĂ©kelhetik a neuroinflammáciĂłt – azt a folyamatot, amelynek során az agy veleszĂĽletett immunrendszere aktiválĂłdik – vagy az agy vĂ©ráramlásában bekövetkezĹ‘ változásokat, amelyeket a szennyezĂ©s belĂ©legzĂ©se vált ki.
A kibocsátásra vonatkozĂł szabályozások ellenĂ©re a lĂ©gszennyezĂ©s rövid távĂş kiugrásai továbbra is gyakoriak, Ă©s potenciálisan károsĂthatják az egĂ©szsĂ©get, mĂ©g az általában veszĂ©lyesnek tekintett szint alatti szinteken is. Ăšgy tűnik, hogy az aszpirin vagy más gyulladáscsökkentĹ‘ gyĂłgyszerek szedĂ©se enyhĂti ezeket a hatásokat, ám a lĂ©gszennyezĂ©s további korlátozását cĂ©lzĂł politikai változtatások továbbra is indokoltak.
mondta a vezető szerző, Dr. Andrea Baccarelli, a Columbia Környezet-egészségügyi Tudományok Tanszékének vezetője.
(fotĂł: pixabay – isakarakus)