Kapros tökfőzelék: gyermekkorunk rémálma. Pedig maga a zöldség ennél jóval sokoldalúbb. A Meatless Monday keretében a Felelős gasztrohős segít utánajárni annak, mi mindenre alkalmas még a főzőtök.
Ha húsmentes ételekről van szó, nem a főzőtök jut elsőként eszetekbe, ugye? Pedig a zöldséget már 8-10 ezer évvel ezelőtt is termesztették. A bennszülött indiánok kifejezetten kedvelték, a bab és a kukorica mellett rendszeresen termesztették. Európába a spanyolok útján került.
Így termeszd a főzőtököt
Termesztése nem tér el annyira közeli rokonáétól, a cukkiniétól. Családjába tartozik még a spárgatök, a csillagtök és a laskatök is, a választék tehát igen bőséges.
A fényt nagyon szereti, ezért érdemes napos helyre ültetni. Kifejezetten kedveli a meleget, a hideget azonban annál kevésbé.
Tápanyagigénye magas, a káliumot és a kalciumot kívánja leginkább. Jó, ha a szerves trágyát nem felejtjük el ültetésekor. Legjobban a humuszban gazdag, laza talajt kedveli. Ha magunk ültetjük, kis fészekbe tegyük a magokat, és öntözzük rendszeresen. Vízigénye átlagos, nem kifejezetten kívánja a sok vizet, de azért ne hagyjuk kiszáradni. Figyeljünk arra, hogy ne ültessük két egymást követő évben ugyanoda.
Termései akkor növekednek, ha jó meleg van.
Miért szuper a főzőtök?
Fontos kiemelni, hogy főzőtökként említhetjük a csillagtököt, a cukkinit, a spárgatököt, a laskatököt és a cocozellát is. Sokrétűen használhatók, mert a virágukat is fogyaszthatjuk, termésük pedig éretlen állapotban vagy éretten is remek alapanyag.
Ha játszunk a húsmentes étkezés gondolatával, hasznos, ha minél jobban megismerjük a lehetőségeinket, köztük a főzőtököt is.
Főzőtök a konyhában
A cukkini rokonát mi, magyarok legtöbbször főzelékként fogyasztjuk. Hol pirospaprikásan, hol csak kaporral készítjük a nyár kedvenc főzelékét.
Őszi, narancssárga testvéréhez képest az íze kevésbé karakteres, beltartalma csekélyebb. De vegetáriánusok számára kifejezetten ajánlott a fogyasztása, mivel jelentős mennyiségű szerves sót tartalmaz.
A termelőknél érdemes a zsenge, vékony héjú zöldségeket keresni, így egyszerűen készíthetünk belőle „zero foodwaste” fogást, hámozás nélkül. Ha mégis kicsit vastagabb héjú egyedeket találunk már nyár vége felé, a héjból készítsünk chutney-t indiai fűszerekkel, vagy savanyúságot fermentálással, számos receptet találunk az interneten. Savanyúságot egyébként az egész tökből is készíthetünk: kaporral, fokhagymával hasonló ízvilágot kapunk, mint a kovászos uborkáé.
Semleges íze miatt elbírja a fűszereket. Pirospaprikával, kis kockákra vágva készülhet belőle pörkölt, de dúsíthatjuk vele a lecsónkat is.
A nyári melegben nyersen kaporral, joghurttal vagy kefirrel turmixolva, tökmagolajjal meglocsolva frissítő levest kreálhatunk belőle. Ha kevésbé tikkasztó az időjárás, kaparjuk ki a belsejét – a magokat se hagyjuk veszni (lásd az extra tippet) –, töltsük meg zöldfűszerekkel, gabonával, hüvelyesekkel vagy magvakkal, és süssük meg sütőben. Lereszelve, fűszerezve, zsemlemorzsával, zabpehellyel, tojással vagy növényi tojáshelyettesítővel (pl. darált lenmaggal) összekeverve ízletes zöldségpogácsát készíthetünk belőle salátához, vega hamburgerhez.
Legyalulva rakhatunk el belőle a mélyhűtőbe is. Kiolvasztás után – nagy víztartalma miatt – inkább főzeléket, levest készíthetünk belőle.
Extra tipp: Csinálj házi nasit meccsnézéshez! Kapard ki a tök belsejét, tedd egy tálba, engedj rá vizet, és dörzsölgesd le a magokról a szálakat. A megmosott magokat tedd egy konyharuhára, szárítsd meg, majd sózd, olajozd és süsd meg őket sütőben. Sokkal finomabb lesz, mint a bolti változat!
Jöhet a recept!
Laskagombával töltött tök
Hozzávalók személyenként
- egy kisebb főzőtök
- fél kg laskagomba apróra vágva
- 1 (2–3 decis) bögre quinoa
- 1 ek tahini
- 2 ek sörélesztőpehely
- 1 kis füstölt tofu darálva
- 1 nagy fej hagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- só, bors
- füstölt paprika
- zöldfűszerek (lehetőség szerint frissen)
A töltött tök elkészítése
A tököt „belezzük ki”, nem kell meghámozni, csak kikaparni a belsejét. Tegyük egy hőálló tálba, és előmelegített sütőben, 200 °C-on, letakarva pároljuk fél óráig.
Eközben dinszteljük meg a hagymát, a fokhagymát, tegyük hozzá a gombát, a fűszereket. Majd jöhet a quinoa, a tofu, a tahini, a sörélesztőpehely, pár perc alatt pároljuk össze őket.
Ha a tök félig megpuhult, gazdagon pakoljuk meg a töltelékkel, és süssük még 15 percig lefedve, aztán pirítsuk még 10 percig. Ha akarjuk, sajttal vagy sajtpótlóval is bolondíthatjuk.
A cikk és a recept elkészítésében a Felelős Gasztrohős és Szabó Eszti segített nekünk.
Képek: canva