Korábbi írásainkban már boncolgattuk, hogy mennyire lehet az azóta már javában zajló tokiói olimpia környezetbarát, melynek keretében egyre több elektronikai hulladékból készült érme került már a sportolók nyakába. Az éremátadás színhelyéről, az olimpiai pódiumról is érdemes néhány szót ejteni.
A 2020-as tokiói játékokon használt 98 dobogót 1,5 millió darab, 24,5 tonna súlyú, újrahasznosított műanyag csomagolásból 3D nyomtatással készítették. A gyártó Procter & Gamble és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság iskolákból, üzletekből, irodákból és az óceánból gyűjtötte össze a műanyagot.
A Podium Project szerint az újrahasznosított műanyag egy átlagos háztartás megvilágításához 112 évig elegendő energiát takarít meg. Minden egyes, a program keretében újrahasznosított műanyagdarab 75 gramm szén-dioxidot is megtakarít. Az összegyűjtött műanyagból újrahasznosított műanyag gyantát készítettek, amelyből a dobogókat nyomtatták.
A fenntarthatóság áll az erőfeszítések a középpontjában, és a P&G büszke arra, hogy együttműködhet Tokió 2020 és a NOB-val, hogy megmutassa, hogyan vehetnek részt a fogyasztók a műanyaghulladék csökkentésében.
mondta Marc Pritchard, a P&G márkaigazgatója.
A Tokió 2020 összes emblémája mögött álló Asao Tokyo dizájner tervezte a pódiumokat, mely Japánt, annak hagyományait és az olimpiai játékok értékeit képviselik. Tokyo elmondta, hogy „Japán evolúcióját” akarta megtestesíteni, miközben „felidézte az ország történelmét”, és hagyományos indigófestéket is beépített a tervezésbe.
A Tokió 2020 pódium projekt kiváló példa arra, hogy az olimpiai játékok hogyan inspirálhatják a fenntartható változást a rendező városban és az országban.
mondta Marie Sallois a NOB-tól.
Reméljük, még jónéhány magyar sportoló állhat a környezettudatos emelvényeken a játékokból hátralévő bő egy hétben.