Az orvosi maszkok nem bomlanak le természetesen, hiszen úgy tervezték őket, nagyon magas hőmérsékleten más orvosi hulladékkal együtt kórházi égetőkben semmisüljenek meg. A COVID ellenei védekezés során az átlagember is elkezdte használni ezeket a maszkokat, ám a napi több tízezer maszk megsemmisítéséről már nem sokan gondoskodnak. Az ökológusok attól tartanak, hogy hosszú távon ezek az eldobott maszkok szennyezni fogják a földet és az óceánt is.
Ennek a problémának megoldására tettek kísérletet a franciaországi Vienne-ben, ahol egy új technológiával a használt maszkokat poliészterre és más műanyag szálakra többek között polipropilénre bontják, és szétbontásból keletkezett műanyag blokkokat újra fel lehet használni. A 2017-ben kifejlesztett új tömbösített műanyagot Plaxtil-nak nevezik, erről kapta a nevét az ezzel foglalkozó start-up is.
A Plaxtil pilot programját a Nouvelle Aquitaine régió, a Grand Châtellerault terület és két állami ügynökség támogatja. Az eljárás során csak sebészeti maszkok számár kialakított gyűjtőládákat helyeztek el a városban. Az összegyűjtött maszkokat négy napig „karanténba” helyezték, mielőtt ugyanúgy felaprították volna, mint a gyár többi textilanyagát. Az aprítás után a maszkszálak egy ultraibolya fényalagúton haladták át, így biztosították a fertőtlenítésüket, mielőtt Plaxtil blokkokká alakították őket.
A tulajdonosok szerint az újrahasznosító rendszer a körforgásos gazdaság keretein belül finanszírozható leginkább, ahol a plaxtilt a műanyag gyártással foglalkozó vállalatok tudják újrafeldolgozva gyártásban hasznosítani.