Az MIT kutatása cáfolta azt az elméletet, amely szerint az Antarktisz jégtakarója akadályozná meg a tengerben megkötött szén-dioxid felszabadulását a légkörbe. Ugyanakkor a jég – és annak eltűnése – számos más módon van hatással a klímaváltozás alakulására.
-foglalta össze az elobolygonk.hu
Az Antarktiszt körülvevő Déli-óceán egyike azoknak a területeknek, ahol a mélytengerek szénben gazdag vizei a felszín közelébe kerülhetnek. A jégkorszakokat követő olvadás hatásait elemezve számos kutató jutott arra a következtetésre, hogy a jégtakaró szerepet játszik a vízben tárolt szén-dioxid visszatartásában.
Az MIT friss kutatása azonban klímamodellek segítségével arra a következtetésre jutott, hogy a jég „takaró” hatása a korábban feltételezettnél sokkal kisebb jelentőséggel bír a légkör szén-dioxid-koncentrációja szempontjából.
A jég ugyanis a vizek árnyékolásával, a napsugarak visszatartásával akadályozza a fitoplanktonok fejlődését – vagyis a szén-dioxid megkötését –, a két folyamat pedig kiegyenlíti egymást.
A jég ugyanakkor sok más szempontból játszik fontos szerepet a klímaváltozás alakításában: fehér felszíne a víznél kevesebb napsugarat nyel el, illetve hatékonyabban veri vissza azokat.