Az elmúlt évtizedekben mindent felülmúló mértékben terjedt el a trópusi övezetek mezőgazdaságában az olajpálma. Az esetek legnagyobb részében, ez egyet jelent az esőerdők irtásával, a biodiverzitás csökkenésével.
A mai világban szinte mindenben pálmaolaj van. Mivel kiváló tulajdonságokkal rendelkezik, többek közt és legnagyobb mértékben, az élelmiszer- és kozmetikai iparban van jelen.
Az is mellette szól, hogy a leggazdaságosabban, és leghatékonyabban termeszthető olajnövény. Az óriási keresletnek pedig eleget is tesznek; az elmúlt, alig több mint harminc évben a borneói esőerdők 90, míg a szumátraiak 97%-a eltűnt, és helyüket olajpálmaültetvények vették át.
Ami még ennél is problémásabb, hogy a tudatos fogyasztók által iránytűként használt fenntartható tanúsítvánnyal van ellátva az ültetvények jelentős része.
Nincsen olyan, hogy fenntartható olajpálma-ültetvény. Az erdőket így is, úgy is ki kell vágni. Az lenne fenntartható, ha a fakitermelés miatt kiirtott erdőket nem olajpálma-ültetvényekkel borítanánk be, hanem újraerdősítenénk.
Cazzolla Gatti, kutató
A világ legnagyobb élelmiszeripari cégei, mint az Unilever vagy a Nestlé, tagjai a Fenntartható Pálmaolaj Kerekasztalnak, mely a fenntartható címkét, a saját szabályai szerint odaítéli. Ez rendben is lenne, ha nem lehetne ezt egy egyszerű trükkel megkerülni, amit meg is tesznek.
Mit tehetünk? Vagy a drágább, és más tulajdonságokkal rendelkező más típusú olajnövények felé fordulunk, vagy —amennyiben nem tudjuk életünkből teljesen kizárni— próbáljuk lehetőség szerint elkerülni az élelmiszerpazarlást, amely egyben az olajpálma iránti keresletet is csökkenti majd.
Az eredeti cikket Belayane Najoua, a Közgazdász Online szerzője írta.