Az üvegházhatású gázok kibocsátásának egyik legnagyobb forrását az épületek jelentik, közel 40%-kal. Emissziójuk több részből tevődik össze, a beton gyártásától, az alapanyagok szállításán át az elkészült épületek üzemeltetéséig. Ma már számos technika van, amellyel csökkenteni lehetne a negatív hatásokat, ám ezeket még alig-alig használjuk. Az egyik legfontosabb régi-új alapanyag, melyből ma már szinte mindent meg lehet építeni, és nagyban csökkenti az épület emisszióját, a fa.
A faház ma már nem kell, hogy egyet jelentsen a hétvégi házzal, vagy az erdei vendégházakkal, ugyanis a megújuló anyagból mára olyan épületeket is lehet alkotni, melyek korábban elképzelhetetlenek voltak. Svédországban például nemrég adtak át egy 20 emeletes, főleg fából készült épületet Skellefteå városában, míg Szingapúrban egy hatemeletes egyetemi épületet terveznek fából, mely ha elkészül, egész Ázsia legnagyobb tisztán fából készült építménye lesz.
Az ilyen épületekben közös, hogy olyan kezelt faanyagból épülnek, mely még az acélnál vagy a betonnál is nagyobb teherbírással rendelkezik.
A szakértők szerint azért még hosszú út vezet odáig, hogy épületeink többsége fából készüljön. Ennek egyelőre az a gátja, hogy bármennyire drágulnak is az építőanyagok, a beton még mindig a lehető legolcsóbb alternatíva, ráadásul évszázados építészeti tapasztalat van mögötte. Ezen túl egyelőre nehéz olyan fenntartható módon működő beszállítókat találni, akik a minőséget és a mennyiséget is garantálni tudják, nagyjából állandó árak mellett.
Abban az esetben viszont, amikor helyben rendelkezésre áll az alapanyag, a fenntarthatóság mellett akár a költségcsökkentés irányába is nagy lépést lehet tenni. Ahogy a portfolio.hu írja, a 20 emeletes svéd épület esetén a kivitelező egy teljes évvel tudta lerövidíteni a munkafolyamatokat, valamint a kamionos szállítások száma is 90%-kal csökkent. Ezt úgy tudták elérni, hogy a felhasznált faanyagot teljes egészében az építkezés 60 kilométeres körzetéből szerezték be.