Desmond Tutu érsek holttestét egy aquamation nevű eljárásnak vetették alá, ami a hagyományos hamvasztási módszerek olyan egyre népszerűbb és környezetbarátabb alternatívája, amely tűz helyett vizet használ. Az aquamáció, vagy „lúgos hidrolízis” során az elhunyt testét három-négy órán át víz és erős lúg, például kálium-hidroxid keverékébe merítik egy nyomás alatt lévő fémhengerben, és körülbelül 150 Celsius-fokra hevítik. Az eljárás során a csontok kivételével mindent elfolyósítanak, amelyeket aztán kemencében szárítanak, fehér porrá zúznak, urnába helyeznek, és átadják a rokonoknak.
A módszert először az 1990-es évek elején fejlesztették ki a kísérletekhez használt állatok testének megsemmisítésére, majd a kergemarhakór járvány idején a szarvasmarhák ártalmatlanítására használták – mondta Philip R Olson amerikai kutató. A 2000-es években az amerikai orvosi egyetemek az aquamationt használták az adományozott emberi holttestek ártalmatlanítására, mielőtt végül a gyakorlat bekerült a temetkezési iparágba.
Tutu, aki 90 éves korában halt meg, szerény életmódjáról volt ismert. Utasítást hagyott arra, hogy temetési szertartása egyszerű és sallangok nélküli legyen. Az apartheid-ellenes hős, akinek temetésére szombaton került sor, kifejezetten olcsó koporsót és környezetbarát hamvasztást kért.
Mivel a városi területeken világszerte egyre szűkösebbé és drágábbá válik a temetkezési hely, az aquamation egyértelműen előnyös választás. Ezenkívül a folyékony hamvasztás kevesebb energiát fogyaszt, mint a hagyományos, és lényegesen kevesebb üvegházhatású gázt bocsát ki.
Forrás (theguardian)