Hat különálló tanulmányt tettek közzé a Paediatric and Perinatal Epidemiology című folyóirat különszámában, amelyben megállapították, hogy az éghajlatváltozás, a koraszülés megnövekedett kockázatát, a kisgyermekek fokozott kórházi kezelését és a csecsemők súlygyarapodását okozza.
Az egyik tanulmány megállapította, hogy a hőhullámmal sújtott területeken 16%-kal nagyobb a koraszülések valószínűsége. A kutatók ezt úgy vizsgálták, hogy egymillió terhes nőt figyeltek meg 2004 és 2015 között az ausztráliai Új-Dél-Wales magas hőmérsékletű régiójában.
Hasonló eredményeket figyeltek meg abban a tanulmányban, amely a környezeti hőség és a spontán koraszülés közötti kapcsolatot vizsgálta 2007-2011 között a texasi Harris Country forró éghajlatán. A magas hőmérsékletnek kitett anyáknál a hőhullámot követő napon a koraszülés kockázata 15%-kal nőtt.
Egy kísérő tanulmány megállapította, hogy mivel az elmúlt két évtizedben az USA nyugati részén drámaian megnőtt az erdőtüzek gyakorisága és intenzitása, a terhes nők körében 32%-kal nőtt egy ritka, jellemzően a légszennyezéssel összefüggésbe hozható állapot. A magzati hasfalhasadék (gastroschisis) egy olyan hasfalhiba, amely ritka, de sajnos „egyre gyakoribb” a kutatók szerint.
A professzorok és a társszerkesztők a folyóirat különszámában megjelent írásaikban, amelyekben az emelkedő hőmérséklet, valamint az erdőtüzek és a szennyezés csecsemőkre és magzatokra gyakorolt hatását vizsgálták, a következőkre figyelmeztettek: „A bizonyítékok egyértelműek: az éghajlati veszélyek, különösen a hőség és a légszennyezés, a reproduktív, perinatális és gyermekkori egészségügyi eredmények széles skáláját befolyásolják hátrányosan.”
Forrás (independent)