A tojásfehérje fontos összetevő az élelmiszeriparban, hiszen rengeteg termékben biztosítja a fehérjeforrást. Felhasználása a bor tisztításától kezdve a panírozás jobb tapadásának elősegítéséig terjed. 2020-ban például mintegy 1,6 millió tonna tojásfehérjét használtak fel kereskedelmi forgalomban, gyakran por formájában, ami jelentős negatív hatással van a környezetre. A Helsinki Egyetem kutatói most előálltak a lehetséges megoldással.
A kutatók a ” sejtszintű mezőgazdasági technológiát” alkalmazták az ovalbumin – a tojásfehérjében található fehérje – előállítására, anélkül, hogy állati eredetű anyagot használtak volna. A kutatók a Trichoderma reesei gombába ültették be az ovalbumin génjét. A gomba ezután elkezdte termelni és kiválasztani a fehérjét, amelyet aztán elkülönítettek, koncentráltak és megszárítottak, hogy a végterméket előállítsák.
A tesztek során a gombából előállított ovalbuminpor számos ugyanolyan hasznos tulajdonsággal rendelkezett, mint a csirkékből származó tojásfehérjepor, például a habképző képességgel. Mellette pedig a gombából nyert ovalbumin nagymértékben csökkentené a földhasználati igényeket és az üvegházhatású gázok kibocsátását.
Forrás (trendmagazin)