Szombaton rendhagyó növényvásárt rendeznek Óbuda egyik leghangulatosabb rendezvényhelyszínén, a Harisnyagyárban található Studio Kvardában. Az esemény a Botanique Showroom POP-UP Növényvásár nevet kapta. Ebből még nem következik semmi meglepő, ha viszont azt is hozzáteszem, hogy a vásár éjszakába nyúlik majd, ráadásul számos elismert zenész is dolgozik majd azon, hogy a hangulat különleges legyen, akkor már sejthető, hogy itt valami újszerűvel van dolgunk.
A növényvásár előkészületei egyébként már javában zajlanak. Kis szerencsével azonban sikerült elkapnom néhány szóra a szervezőket, akik meséltek a rendezvény céljáról, és azt is elárulták, hogy a zene mellett mitől lesz még rendhagyó az esemény. Remete Tiborral, a Super Channel kreatív igazgatójával, valamint Koltai Tamás botanikussal, a Grofie társalapítójával beszélgettem.
Nagyon izgalmasan hangzik a koncepció, hogy egy klasszikus növényvásárból estébe nyúló, zenés közösségi eseményt csináltok. Honnan jött az ötlet?
Remete Tibor: Néhány hete felhívott Tomi (Koltai Tamás), hogy van-e kedvünk megtervezni egy egyedi növényvásárt. Az ötletből aztán néhány órán belül a koncepció is megszületett. Engem nagyon foglalkoztat, hogyan lehetne meghaladni ezt a modern online vásárlási dömpinget, miképp tudnánk visszatalálni a kereskedelem személyesebb formáihoz. A növényvásár ráadásul olyan hely, ahol nemcsak a lakásunk díszévé váló növények, hanem rengeteg információ is gazdát cserél. Egy ilyen esemény kiváló terepe lehet a szemléletformálásnak, a fenntarthatóságról való beszélgetésnek is.
Koltai Tamás: Az elmúlt két év azt mutatta, hogy az embereknek több igényük van a természetre, amit városi környezetben elsősorban a szobanövények tudnak a mindennapokban megjeleníteni. Viszont sajnos általános tapasztalat, hogy az emberek növényvásárláskor nagyon foghíjas információt kapnak arról, hogyan kellene helyesen gondoskodni a választott növényről, hova mi mivel passzol, és a többi. Épp ezért ennek a rendezvénynek ez lesz az egyik legerősebb lába: azért találtuk ki a közösségi elemeket, hogy az emberek ne érezzék, hogy a fizetés után rohanniuk kell haza, hanem hogy egy picit el tudjunk lazulni a növények között, meg tudjuk osztani a fontos információkat. Itt lesz idő feltenni azokat a kérdéseket, melyekre egy kertészeti árudában sokszor sajnos csak egy félvállról vett válasz érkezik.
Akkor, ha jól értem, annak is érdemes kilátogatnia a rendezvényre, aki csak egy kellemes estét szeretne, miközben növénynevelési infókat szív magába.
K.T.: Pontosan! Lesz muzsika, a látogatók tudnak majd inni egy-egy pohár italt, mi pedig szívesen segítünk a tanácsainkkal. Szeretnénk megmutatni az embereknek, hogy bátran nyúlhatnak a növényekhez, hogy becsempésszék a természetet a négy fal közé. Az is fontos célunk, hogy a tévhiteket, a rosszul rögzült információkat eloszlassuk, és rámutassunk arra, hogy nem bonyolult a növénytartás. Erre már csak azért is égető szükség van, mert láthatóan egyre jobban kibontakozó trend a különleges szobanövények gyűjtésére, de ehhez nagyon sokszor nem kapcsolódnak a szükséges információk.
A növények mellett mi jelentheti a Botanique Showroom vonzerejét?
K.T.: A kertészek számára nagyon izgalmas kihívás, hogy látszólag távol álló szakmákkal hogyan tudunk összekapcsolódni. Kiváló példa a művészet, mely nagyon sokszor használja a növényeket. Mi ezeket a kapcsolódásokat szeretnénk elmélyíteni, megmutatni, hogy milyen területeken lehet még helyük a növényeknek. Hiszen ha belegondolunk: a természet szinte mindenki számára nyújthat inspirációt, ötleteket.
R.T.: A növényvásárral párhuzamosan szerveztünk egy szakmai beszélgetést is, melynek keretében az üzlet – tudomány – életmód – design spektrumán keresztül vizsgáljuk a fenntarthatóság és a zöld életmód témakörét. A beszélgetésnek a környezettudatosságot és a fenntartható designt képviselő InnoConcept bemutatóterme ad majd otthont.
Kikre számíthatnak a látogatók?
R.T.: A Botanique Showroom vendégei között ott lesz Buru Évi és Tomaj Zsófi, a Körforgásban Podcast műsorvezetői; Boldizsár Máté, a Salt Budapest vezetője és tulajdonosa; Eke Angéla színésznő; Frankó Luca környezetpszichológus; Horváth Boldizsár, a Farm2Fork alapítója; Kenyeres István biotechnológus, a Biopolus alapítója; Kozma Gergő, az Ecopunk Fesztivál szervezője; Őrfi Eszter, a Greenster alapítója; Őrfi József építész; valamint Simon Anita, az Alteo fenntarthatóságért és körforgásos gazdaságért felelős vezérigazgató-helyettese.
És a helyszín is igen exkluzív lesz, ahogy láttam…
R.T.: A helyszínválasztással is a fenntarthatóságot kívántuk hangsúlyozni. Meggyőződésem, hogy meg kell találnunk a régi gyárak kortárs funkcióját. Akár ilyen pop up események formájában, akár másként. Így idővel ezek az épületek újra bekerülhetnek a város vérkeringésébe, miközben hangulatukkal plusz élményt tudnak nyújtani a látogatóknak.
Kiket vártok a szombati rendezvényre?
K.T.: Alapvetően mindenkit, aki érdeklődik a növények iránt, illetve azokat is, akiknek a kulturális életéből az ilyen jellegű „daytime” rendezvények hiányoznak. Az utóbbi időszak tapasztalata az, hogy a fiatalok egyre jobban érdeklődnek a növények iránt, de például az itt élő külföldiek is egyre több növényt vásárolnak. Ha lehet, utóbbiak még hátrányosabb helyzetben vannak, hiszen még korlátozottabb az olyan információ, amelyhez a kertészetekben, az üzletekben hozzájuthatnak. De mivel például a home design is része lesz a szombati rendezvénynek, szeretnénk inspirációt adni ilyen kérdésekben is. Az például, aki szeretné az otthonát egy kicsit felfrissíteni növényekkel, nagyon jó ötleteket láthat. Viszünk rengeteg szakkönyvet is, lesz egy kis olvasósarok, ahol ezeket lehet majd böngészni.
R.T.: Ahogy Tomi is mondja, nagyjából mindenki számára érdekes lehet a rendezvény: a frissen albérletbe költőző egyetemisták számára, akik „felpimpelnék” kicsit a lakásukat, de a több száz négyzetméteres családi házban élőknek is. Az, akit érdekel a fenntarthatóság, a növények, a lakberendezés, vagy csak szívesen hallgatna jó zenéket egy daytime eseményen, biztosan jól fogja érezni magát.
Éppen nem leszek a hétvégén Budapesten, pedig nagyon érdekel a téma..
R.T.: Tervezzük a folytatást, sőt a második alkalomnak már a helye és az időpontja is megvan. Nagy valószínűséggel április utolsó hétvégéjén rendezzük majd az óbudai Goldberger textilgyár egykori területén. Az még alakul, hogy a mostani alkalomhoz hasonlóan egynapos lesz-e. Hajlunk arra, hogy az egész hétvégét kitöltsük. A távolabbi jövő még képlékeny, nagyon számítunk a látogatók visszajelzéseire is!