Nagyon felkapottá vált a természet lágy ölén faházakban és lombházakban tölteni pár napot. Sokan a fenntarthatósággal állítják párhuzamba az ilyen természetközeli szálláshelyeket. Azonban csupán azért, mert egy szállás érintetlen környezetben található, esetleg fenntartható gyakorlatokat folytat, nem számít automatikusan fenntartható szálláshelynek.
A gyakorlat ugyanakkor egyre jobban terjed, az emberek természet iránti vágyára építkezik. Az ötlet nagyon sok lehetőséget rejt magában, akár a fenntarthatósággal kapcsolatban is. Segítheti az emberek közeledését a természethez, a fenntarthatóság fontosságának előtérbe helyezését, sőt az ilyen jellegű turizmus gyakran magával hozza a fenntartható építészet iránti igényt is.
Európában is egyre népszerűbbek: erdei szálláshelyek és lombházak
A természetben található és a fenntarthatóságra összpontosító üdülőhelyek ötlete Észak-Európából ered. A szokás Skandináviában igen elterjedt, melyet sokan Európa leginkább környezetközpontú régiójának tartanak.
Hollandiában, Franciaországban és Görögországban sok hagyományos sátras kemping és „glampinghely” mostanában öko-rezorttá fejleszti magát. Gyakran épített szerkezetekkel, például faházakkal vagy lombázakkal csalogatják látogatóikat. Az esetek túlnyomó többségében ezek olyan szálláshelyek, amelyek öko és természetközeli élményeket nyújtanak a vendégeknek: Lehetővé teszik számukra a természethez való kapcsolódást és a természetben való elmerülést. Az európai lombházak legjavát egy interaktív térképes kereső oldalon megtaláljuk, és ha kedvünk támad, akár le is foglalhatjuk őket. Ugyanilyen szállásokat kínál a Canopy and Stars. A Lonely Planet gyűjteménye a világ legérdekesebb lombházait mutatja be, amelyekben akár családostul is megszállhatunk. Ilyen például a svédországi Treehotel vagy a dániai Lovtag Treetop Hotel.
Mik azok a lombházak?
A műfaj igazi hazája az Amerikai Egyesült Államok. A lombház tulajdonképpen egy fára, fatörzsre vagy lombkoronába épített kuckó, amely funkcióját tekintve többféle lehet. Nagyon sokszor készülnek lombházak gyerekeknek, de léteznek fára épített komplett nyaralók, hétvégi házak, hotelek, és az is előfordul, hogy valaki otthont épít magának a fák között.
A lombház rajongói szerint nem csupán egy építményről van szó. A lombházakban eltöltött idő egy életérzést nyújt, hiszen elszakadhatunk a mindennapi terektől, és a lehető legközelebb kerülünk a természethez. A panorámáról nem is beszélve. Ami régen kényszer is lehetett, az ma már romantikus kaland, menekülés a civilizációból.
Hogyan készülnek a lombházak?
A tulajdonunkban lévő fára magunk is építhetünk lombházat. A fa fajtája és mérete határozza meg, hogy mekkora alapterületű ház építhető rá. Elengedhetetlen, hogy a fa egészséges legyen, illetve minél idősebb fát érdemes választani. Az építésre alkalmas a tölgy, a dió, a platán, a vadgesztenye és a bükkfa. A ház alapját általában a törzs egyharmadának magasságában kell elhelyezni.
A fenntarthatóság felé vezető út
Az erdei szállások és lombházak két okból is a fenntarthatóság szimbólumaivá válhatnak. Egyrészt annak, hogy a látogatók megtapasztalják a természet közelségét, összetettségét, és pár napig vagy hétig a természettel harmóniában élnek, olyan pozitív pszichológiai hatása lehet, hogy a természetvédelem előtérbe kerülhet mindennapjaikban is. Számos pszichológiai tanulmány született már a témában, bizonyított, hogy a természet közelsége ösztönzi az embereket a környezettudatosságra.
Másrészt az erdei szállások, lombházak építése és üzemeltetése során – részben a látogatók igényeinek kielégítése érdekében – egyre inkább előtérbe kerülnek a fenntarthatósági szempontok. Az ilyen típusú szállások energiaellátását jellemzően napelemek vagy más megújuló energiaforrások biztosítják.
Hazai kitekintés
Magyarországon a leghíresebbek talán a noszvaji lombházak (Treehouses Noszvaj). Ezeket kifejezetten pároknak tervezték, nem gyermekes családoknak. Szintén pároknak a legideálisabb a Visegrádtól nem messze található dömösi lombház. A kapolcsi lombházak (Treehouses Kapolcs) kiváló lehetőséget nyújtanak a csillagok megfigyelésére. Egy alpakafarm közelében, patak partján található az Őrségi Patakparti Alpaka Panzió, amelynek egyik legkedveltebb része a fák közé épített ház.
Magyarországon általában véve egyre több fenntartható épület van, igaz ez a kisebb erdei házakra, faházakra, lombházakra is. Például a budapesti székhelyű Hello Wood, amely nemzetközi építészeti program és design stúdió is egyben, a nagy ökológiai lábnyomú építési mód helyett – a Hello Wood épületekre jellemzően – fenntartható anyagokból készítette el a Wauhaus-t is, amely kifejezetten erdei szállások és hétvégi házak építésére nyújt környezettudatos alternatívát. A modern kori faházak teljesen új szintre emelik a gyerekkori faépítményeket.