A tudósok egy 140 éves technológiában fedezték fel a költséges és környezetkárosító lítiumion akkumulátorok alternatíváját – amelyeket az okostelefonoktól az elektromos autókig mindenben használnak.
Az először 1878-ban kifejlesztett vas-levegő akkumulátorok a lítiumion akkumulátoroknál jóval nagyobb energiasűrűséggel rendelkeznek, a költségek töredéke mellett, azonban eddig a rozsdásodás miatt nem igazán voltak praktikusak töltési célokra. A Massachusetts Institute of Technology kutatócsoportja most azt állítja, hogy a „fordított rozsdásodás” néven ismert folyamatot finomhangolták, hogy az új konstrukció lehetővé tegye az energia feltöltését és leadását.
„A vas-levegő akkumulátorok az évszázad közepére hozzájárulhatnak az éghajlatváltozás mérsékléséhez” – mondta el Yet-Ming Chiang, az MIT elektrokémia professzora.
A módszer lehetővé teszi, hogy a vas-levegő akkumulátor 100 órányi tiszta áramot szolgáltasson 20 kilowatt/óra költséggel, szemben a lítium-ion akkumulátorok 200 kilowatt/órás költségével. Az elmúlt évszázadban már használták őket különben a kereskedelmi forgalomban, például hallókészülékekben az 1930-as években, és az 1960-as évektől kezdve a Nasa által használt űrrendszerekben, azonban nagyrészt nem bizonyultak praktikusnak.
Bár az áttörés talán már túl késő lehet ahhoz, hogy tömeges alkalmazást tegyen lehetővé a fogyasztói elektronikában és az elektromos járművekben, Chiang professzor úgy véli, hogy forradalmasíthatja az energiatárolást és reméli, hogy a szén-dioxid-kibocsátásmentes energiamegoldásokat gyorsan előremozdítja.
Forrás (independent)