A WHO keddi közleménye szerint a világ egyetlen országa sem tudta tartani a légszennyezettségi határértékeket 2021-ben. Csupán néhány olyan régió akadt, ahol kielégítő a levegő minősége.
Az Egészségügyi Világszervezet 2021-es adatait összegző jelentés 117 országban 6475 városra kiterjedő mérések alapján készült. Az eredmények szerint a vizsgált városok mindössze 3,4 százalékában felelt meg a levegő minősége a nemzetközi szabványnak.
A levegő minőségét a PM2,5 szintjének mérésével határozták meg. A 2,5 mikronnál kisebb szálló por komoly egészségügyi kockázattal bír, egy korábbi kutatás szerint minden 100 ezer városi halálesetből 61 ennek számlájára írható.
A méréseket az IQAir svájci levegőminőségi technológiai cég készítette. Listájukon Magyarország a középmezőnyben végzett, 62. helyünkkel épp megelőzzük Romániát, előttünk pedig a Fülöp-szigetek áll.
A lista élén egyébként a skandináv országok, Ausztrália, Kanada, Japán és az Egyesült Királyság végzet. Ezekben az országokban a szálló por mennyisége „csak” 1-2-szeresen haladta meg a határértéket. A sereghajtók között Bangladest, Csádot és Pakisztánt találjuk. A világ legszennyezettebb levegőjű fővárosa Új-Delhi, ahol már számos kezdeményezés indult a levegő tisztábbá tételére. (MTI/Qubit)