2024-ben nyithatják meg a délnyugati-finnországi Eurajoki mellett a világ első olyan nukleáris hulladéktárolóját, mely akár 100 ezer évig is képes lesz biztonságosan tárolni az atomerőművekben felhasznált, azonban továbbra is erősen sugárzó fűtőelemeket.
Az Onkalo (Gödör) nevű létesítményben közel fél kilométer mélységben tárolhatják majd azokat a rézhordókat, melyekbe a fűtőelemeket helyezik. Amellett, hogy nagyon mélyen lesznek, a helyi alapkőzet tulajdonságaiból következően a víztől is védve lesznek, ugyanis a gneisz nevű kőzetbe nem tud behatolni a víz. Ez azért fontos, mert a mély tárolóból csak vízen keresztül tud a felszínre kerülni bármilyen káros anyag.
Ezen felül a létesítmény helyszínének kiválasztásakor különös figyelmet fordítottak arra, hogy az geológiai értelemben védett helyen legyen. A helyszín ennek megfelelően két törésvonal között nagyjából félúton helyezkedik el, így a földrengésektől is biztonságban van.
Ahogy a Qubit cikke írja, a kiégett fűtőelemeket robotok zárják majd öntöttvas tartályokba, amiket aztán rézhordókba helyeznek, a két tartály közé pedig a gépek argongázt eresztenek, hogy inert atmoszférát biztosítsanak, majd lehegesztik a réz tartályt. Egy-egy lyukba 30-40 ilyen tartály kerülhet, melyet végül agyaggal és betonnal fednek.
A tárolókat úgy tervezik, hogy akár 100 ezer évig is biztonságban megőrizhessék a radioaktív–hulladékot, ami alatt biztonságosan le is bomlik a hulladék.