A gyorsan növekvő trópusi városokban 14 év alatt mintegy 180 000 elkerülhető halálesetet okozott a légszennyezés rohamos emelkedése – derült ki a UCL és a Birminghami Egyetem kutatói által vezetett tanulmányból.
A nemzetközi tudóscsoport célja az volt, hogy a NASA és az Európai Űrügynökség (ESA) műholdjainak fedélzetén lévő műszerek segítségével a 2005 és 2018 közötti időszakra vonatkozó, 46 afrikai, ázsiai és közel-keleti megaváros levegőminőségére vonatkozó adathiányt pótolja.
A Science Advances című folyóiratban közzétett tanulmány a levegőminőség gyors romlását és az egészségre veszélyes légszennyező anyagoknak való városi kitettség növekedését tárja fel. A szerzők az összes városra kiterjedően jelentős éves növekedést tapasztaltak a közvetlenül egészségre veszélyes szennyező anyagok tekintetében: a nitrogén-dioxid (NO2) esetében akár 14%-kal, a finom részecskék esetében akár 8%-kal, valamint az ammónia esetében akár 12%-kal, a reaktív illékony szerves vegyületek esetében pedig 11%-kal.
A kutatók a levegőminőség gyors romlását a feltörekvő iparágaknak és a lakossági eredetű forrásoknak, például a közúti közlekedésnek, a hulladékégetésnek, valamint a faszén és a tüzelőfa széles körű használatának tulajdonították.
Forrás (enn.com)