
Kongatja a vĂ©szharangot az EU mezĹ‘gazdasági termelĹ‘inek szövetsĂ©gĂ©nek, a COPA-COGECA sajtĂłközlemĂ©nye: a mĂ©zbetakarĂtás 40%-kal csökkent az idĂ©n Ă©s az ágazatnak sĂĽrgĹ‘sen szĂĽksĂ©ge van az EurĂłpai Bizottság segĂtsĂ©gĂ©re.
A rekordveszteség újabb csapást jelent az ágazatra nézve, amely egyébként is „mély és strukturális piaci torzulásoktól szenved”. A tavalyi évhez hasonlóan gyenge termésért az éghajlati viszonyokat okolják a gazdák, beleértve az áradásokat és az aszályokat, melyek a növények virágzási időszakának csökkenéséhez vezetett.
A jelentés azt is megjegyzi, hogy soha nem volt még nagyobb egyenlőtlenség az EU mézágazatában, kiemelve, hogy a közép- és kelet-európai országokat különösen súlyosan érintették a szélsőséges éghajlati viszonyok. Tekintettel arra, hogy a termelők nagy része Kelet- és Dél-Európában található, a COPA-COGECA mézmunkacsoport most a termelés példátlan visszaesésére figyelmeztetett, amely az e régiókból származó bizonyos mézfajták, például az akácméz közeljövőbeni hiányában jelenhet majd meg.
Csak Magyarországon az akáctermĂ©s a szokásos mennyisĂ©g mindössze 10%-át Ă©rte el, mĂg az összes virág termĂ©se az átlag 30%-a körĂĽl volt. Az ágazat hasonlĂłkĂ©ppen jelentĹ‘s vesztesĂ©gekrĹ‘l számolt be Portugáliában Ă©s Olaszországban, a szakĂ©rtĹ‘k 70–80%-os csökkenĂ©st becsĂĽltek a kĂ©t országban.
A hozamok csökkenĂ©sĂ©t ugyanakkor nem kĂsĂ©rte megfelelĹ‘ áremelkedĂ©s a szövetsĂ©g szerint, sĹ‘t a mĂ©z ára a fĹ‘ importálĂł országokban továbbra is csökken.
A nyilatkozat hozzátette, hogy a megfelelĹ‘ eszközök nĂ©lkĂĽl veszĂ©lyben van a mĂ©hĂ©szet jövĹ‘je. KĂĽlönösen az erĹ‘s eredetmegjelölĂ©s hiánya Ă©s a mĂ©z szinte Ă©szrevehetetlen hamisĂtása jelenti az ágazatot Ă©rĹ‘ kĂ©t legnagyobb fenyegetĂ©st, ezĂ©rt a szövetsĂ©g felszĂłlĂtotta az eurĂłpai jogalkotĂłkat, hogy tegyenek intĂ©zkedĂ©seket ezekkel kapcsolatban.
A szövetsĂ©g elnöke, Etienne Bruneau szerint a 650 ezer mĂ©hĂ©sz megĂ©lhetĂ©sĂ©nek veszĂ©lyeztetĂ©se mellett a helyzet sokkal szĂ©lesebb körű következmĂ©nyekkel járhat az ökoszisztĂ©mára: gazdák milliĂłinak termĂ©nyĂ©t porozzák be ugyanis a mĂ©hek. Bruneau a gyengĂ©lkedĹ‘ ágazat megsegĂtĂ©sĂ©re meghozhatĂł intĂ©zkedĂ©seket javasolva hozzátette, hogy az EU közös agrárpolitikájának (CAP) segĂtenie kell a piaci volatilitás káros hatásai elleni kĂĽzdelemben.
Az Európai Unió a világ második legnagyobb méztermelője és legnagyobb importőre. Az EU-ban 650 000 méhész mintegy 18 millió méhkaptárt gondoz, illetve mintegy további 10 millió kaptár található olyan gazdaságokban, melyek jövedelmük jelentős részét méhészetből nyerik.