A japán atomenergia-hivatal előzetesen engedélyezte a tervet, melynek nyomán jövő tavasszal engednék a tengerbe az enyhén radioaktív vizet. A végső engedélyt társadalmi egyeztetést követően adhatják meg a műveletre. Szükség van továbbá az erőmű üzemeltetőjének a helyi önkormányzatok engedélyére ahhoz, hogy megépíthesse a szükséges vízátemelő létesítményeket.
Mint a hvg.hu cikke írja, a kezelt vízből a trícium kivételével minden radioaktív anyagot kiszűrtek. A tervek szerint a végül a tengerbe engedett vizet annyira felhígítják, hogy mire a tengerbe kerül, radioaktivitása a Japánban megszabott határérték negyvenedére csökken.
A hivatal szerint a tervek biztonságosak, környezeti kockázatuk pedig minimális, már csak azért is, mert a vizet egy csővezetéken elvezetik a parttól egy kilométerre, és csak ott engedik majd a vízbe.
A helyi halászok, ahogy arról korábban is írtunk, erősen ellenzik a tervet. Úgy vélik, a termékeik megítélése romlani fog, és a fogyasztók nem fogják megvásárolni az általuk kifogott halakat. Szintén hangot adott egyet nem értésének Kína és Dél-Korea is.
A tudósok arra figyelmeztetnek, hogy ugyan alacsony dózisú a vízben lévő sugárzás, de egyelőre nem ismertek a hosszú távú tríciumkitettség élettani hatásai. Ráadásul a halak elfogyasztásával az izotóp szervezetbe is bekerülhet, ahol súlyosabb hatással lehet az emberi szervezetre, mintha csak a tengervízben lenne.
Ezzel együtt a japán kormány már engedélyezte a nagyjából egymillió tonna víz tengerbe engedését. A megolvadt reaktormagok hűtésére használt víz jelenleg tartályok várja sorsát, amelyeket szeretnének elbontani, hogy újabb létesítmények épülhessenek a sérült erőmű végső leszereléséhez. (hvg.hu)