A The New York Times jelentése szerint az éghajlatváltozás miatt az Utah állambeli Nagy-sóstó drasztikusan zsugorodik, ami előkészíti az utat egy olyan környezeti katasztrófa előtt, amely Salt Lake City levegőjét mérgező arzénfelhővé változtathatja.
A Nagy-sóstó medrének felszínre kerülése után az arzént – egy, az emberre nézve mérgező és rákkeltő klasszikus mérget – ugyanis a szélviharok elviszik a több mint 200 ezer lakosú városba. A tó medre más veszélyes nehézfémeket is tartalmaz, amik a közeli bányászati tevékenység eredményeként keletkeztek. Ez azt jelenti, hogy már a levegőben lévő por is légzési problémákat okozhat. A lakosok pedig aggódnak.
„Ez a potenciális környezetvédelmi atombomba fel fog robbanni, ha nem teszünk ellene drámai intézkedéseket” – nyilatkozta Joel Ferry, egy republikánus állami törvényhozó és helyi lakos.
Ahogy egyre több ember költözik a területre – Salt Lake City régiója az egyik leggyorsabban növekvő városi terület az országban -, a vízkészletek kezdenek fogyni. A hófödte hegyekből sokkal kevesebb víz jut le a tóba, mert az emelkedő hőmérséklet hatására a közeli hegyek hótartalékaiból származó vízpára elpárolog, ahelyett, hogy a folyókba áramlana.
Volt már rá példa, hogy egy tó kiszáradt, és környezeti válságot idézett elő. A kaliforniai Owen-tó alig egy évszázaddal ezelőtt száradt ki, és a porszennyezés a terület nagy részét elborította. Salt Lake City környékén a víz egyre drágább árucikké válik, a helyi tisztviselők pedig egyre kétségbeesettebbek, és szigorú víztakarékossági politikát vezetnek be.
„Összességében a régió egy nagyon ijesztő változásnak néz elébe, amelyet nagyrészt az ember által okozott éghajlatváltozás okoz. Az ökoszisztéma még nem omlott össze, de a szakadék szélén állunk” – mondta el Bonnie Baxter, a Westminster College biológiaprofesszora.
Forrás (futurism.com)