Az apró, önjáró robothal képes körbeúszni, megragadni a szabadon úszó mikroműanyagokat, és megjavítani magát, ha megsérül.
A tudósok olyan apró robothalat terveztek, amelyet úgy programoztak, hogy úszva eltávolítsa a tengerekből és óceánokból a mikroműanyagokat, és puha, rugalmas, öngyógyító testére felszívja azokat.
A mikroműanyagok a 21. század egyik legnagyobb környezeti problémáját jelentik. Károsítják a környezetet, valamint az állatok és az emberek egészségét.
Nagy jelentőséggel bír egy olyan robot kifejlesztése, amely pontosan összegyűjti és mintavételezi a káros mikroműanyag-szennyezőanyagokat a vízi környezetből – mondta Yuyan Wang, a Szecsuáni Egyetem Polimer Kutatóintézetének kutatója és a tanulmány egyik vezető szerzője.
A Szecsuáni Egyetem kutatói innovatív megoldást mutattak be a vízszennyezéssel kapcsolatos szennyeződések felkutatására: olyan apró, önjáró robothalat terveztek, amely képes körbeúszni, megragadni a szabadon úszó mikroműanyagokat, és megjavítani magát, ha expedíciója során megsérül.
A robothal mindössze 13 mm hosszú, és a farkában lévő fénylézer-rendszernek köszönhetően másodpercenként majdnem 30 mm-es sebességgel úszik és csapkod, hasonlóan ahhoz a sebességhez, amellyel a planktonok sodródnak a mozgó vízben.
A kutatók a robotot olyan anyagokból alkották meg, amelyeket a tengerben élő elemek ihlettek: a gyöngyházból, amely a kagylók kagylóhéjának belső burkolata. A csapat úgy hozott létre egy, a gyöngyházhoz hasonló anyagot, hogy különböző mikroszkopikus molekulalapokat rétegeztek egymásra a gyöngyház sajátos kémiai gradiensének megfelelően.
Ezzel olyan robothalat alkottak, amely a tanulmány szerint nyújtható, rugalmasan csavarható, és akár 5 kilogramm súlyt is képes kihúzni.
Miután a robot összegyűjti a vízben lévő mikroműanyagokat, a kutatók tovább elemezhetik a mikroműanyagok összetételét és élettani toxicitását – mondta Wang.
Forrás: The Guardian