A világ egyik legnagyobb tanácsadó cége szerint a hús növényi eredetű alternatíváiba történő befektetések sokkal nagyobb mértékben csökkentik a klímaváltozást okozó kibocsátást, mint más zöld beruházások.
A Boston Consulting Group (BCG) jelentése megállapította, hogy a hús- és tejtermék-alternatívák előállításának javításába és bővítésébe való befektetés minden egyes dollárra vetítve háromszor nagyobb üvegházhatású gázkibocsátás-csökkentést eredményez, mint a zöld cementtechnológiába való befektetés, hétszer többet, mint a zöld épületekbe való befektetés, és 11-szer többet, mint a nulla kibocsátású autókba való befektetés.
A hús növényi alapú alternatíváiba történő beruházások azért gyakorolnak ilyen nagy hatást a kibocsátásra, mert nagy különbség van a hagyományos hús- és tejtermékek előállítása és a növénytermesztés során kibocsátott üvegházhatású gázok között. A marhahús például harmincszor több kibocsátást eredményez, mint a tofu.
A hús- és tejtermelés a mezőgazdasági területek 83%-át használja fel, és a mezőgazdaság üvegházhatású gázkibocsátásának 60%-át okozza, ugyanakkor a kalóriáknak csupán 18%-át, a fehérjéknek pedig 37%-át adja. Az emberi étrendnek a húsról a növényekre való átállítása azt jelentené, hogy kevesebb erdő pusztulna el a legelők és a takarmánytermesztés miatt, és kevesebb üvegházhatású gáz keletkezne, mert a szarvasmarhák és juhok által termelt metán kibocsátása csökkenne.
A tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a hús- és tejtermékek kerülése az egyetlen módja annak, hogy csökkentsük a bolygóra gyakorolt környezeti hatásunkat, és hogy a húsfogyasztás nagymértékű csökkentése a gazdag országokban elengedhetetlen az éghajlati válság megszüntetéséhez.
Forrás (theguardian)